Skalecké náměstí čeká počátkem listopadu dílčí úprava

Skalecké náměstí čeká počátkem listopadu dílčí úprava

Stav okolí pomníku před rekonstrukcí

Současný stav Skaleckého náměstí není zrovna reprezentativní ukázkou veřejného prostoru. Již dlouho se o úpravách mluví, ale kompletní řešení celé lokality je otázkou několika následujících let a předpokládáme, že v současné době nebude ani možné, aby bylo prioritou města.

Tento prostor zasluhuje kompletní revitalizaci zeleně, cestní sítě i prostoru pro relaxaci. Nelze ale stále jen čekat na „jednou“, a proto jsme se rozhodli část kolem Památníku padlým upravit provizorně tak, aby vypadal důstojně. Aby to nebylo smetiště a nefungoval jako veřejná toaleta, jako je bohužel současná realita.
Nejdříve vyřežeme jalovce čínské a náletové dřeviny za pomníkem, pak vytrháme pařezy a celou plochu srovnáme. V horní linii bychom rádi ponechali původní vysazené skalníky, které by opticky oddělovaly prostor parkovacího stání u Domečku od parčíku. Bude potřeba je ale zmladit a vytvarovat. Kolem obrubníku za plastikou vysadíme živý plot z nízkých růží – byl vybrán žlutooranžový kultivar „Rumba“ ze zahradnictví Kunratice. Za růžovou „hradbu“ pak osejeme na jaře květnatou louku (cca 100 m2). Celkově se tak prostor prosvětlí a rozzáří barvami květů. Pozadí památníku se „rozsvítí“ oproti stávajícímu tmavězelenému tónu. Dále je potřeba provést i drobné stavební úpravy: opravit jednou řadou dlažby podstavec pod plastikou a také chybějící dlažbu v ploše doplnit tak, aby se dále nerozpadala. Nutné je také opravit rozpadající se schody vedoucí do tohoto prostoru. Rádi bychom pak na jaře umístili do vyčištěného prostoru lavičky, které by lákaly k posezení.

Jiřina Romová

Úpravy náměstí začaly vyřezáním náletových dřevin

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se