Skalka získala poutnickou informační budku

Skalka získala poutnickou informační budku

Budka je umístěna na turistickém ukazateli vedle kostelíku. Foto: autor

Barokní areál Skalka stojí nově na takzvané Všerubské trase Svatojakubské poutní cesty vedoucí z Prahy do španělského města Santiago de Compostela.

Koncem letošního září byla z iniciativy mníšecké radnice naistalována na dřevěný stojan vedle kostelíku sv. Máří Magdalény poutnická informační budka. Stala se jednou z mnoha dalších budek, na které mohou poutníci v rámci své Svatojakubské pouti narazit. Tomuto počinu předcházelo přetrasování, které Všerubskou trasu protáhlo přes Skalku (původně ji míjela a vedla přes Hřebeny rovnou do Kytína).

Vybavení každé poutnické budky

Budky jsou celodřevěné a impregnované tak, aby byla zajištěna jejich dlouhá trvanlivost. Uvnitř budky nalezne poutník: originální poutnické razítko, poutnickou knihu pro zapsání vzkazu, informační letáky s přehlednou mapou se zákresem ostatních budek a počítadlo, které má pomoci monitorovat počty poutníků v jednotlivých úsecích Svatojakubské cesty.

Aktualizace ze 4. 10.:
Z poutnické budky byly již během několika dnů od instalace odcizeny razítko, poutnická kniha i počítadlo!

„Smyslem budek je přinést do veřejného prostoru nový informační a propagační prvek Svatojakubské cesty, který bude nepřetržitě přístupný. Poutník tak už není kvůli získání razítka do svého kredencialu (průkazu) odkázán na otevírací dobu některé z institucí,“ zhodnotil význam budek Tomáš Jindřich, předseda spolku českých svatojakubských poutníků Ultreia.
Mníšecká radnice podpořila spolek Ultreia finančním darem ve výši 15 000 Kč, který bude použit na pořízení propagačních materiálů pro Všerubskou trasu.

Svatojakubská cesta je název historické sítě dvanácti poutních cest, které vedou ke hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii. První doložená pouť do Compostely se uskutečnila roku 951.
Takzvaná Všerubská trasa, dlouhá zhruba 3 tisíce kilometrů, vede z Prahy přes Karlštejn, Skalku, Mníšek pod Brdy, Kytín, Dobříš, Příbram, Nepomuk, Klatovy a Kdyni na hraniční přechod Všeruby/Eschlkam a dále po Východobavorské svatojakubské cestě směrem na Řezno.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se