Snoezelen již slouží našim uživatelům

Snoezelen již slouží našim uživatelům

Snoezelen již slouží relaxaci uživatelů Domova pro seniory Pod Skalkou

Po letech sbírky a měsících práce jsme ve čtvrtek 22. září otevřeli náš Snoezelen. Jedná se o natolik jedinečnou místnost, že jsme udělali slavnostní otevření, na které byli pozváni nejen uživatelé a zaměstnanci, ale také vedení města Mníšek pod Brdy a pan farář Jan Dlouhý.

Snoezelen je multifunkční metoda, která se realizuje v obzvláště příjemném a upraveném prostředí pomocí světelných a zvukových prvků, vůní a hudby, přičemž jejím cílem je vyvolání smyslových pocitů.

Cesta ke Snoezelenu byla dlouhá. Zřídili jsme sbírkový (transparentní) účet, na který nemalou částkou přispěli i naši uživatelé. V rámci volnočasových aktivit dělali výrobky, které jsme poté na trzích prodávali a výtěžek byl vkládán právě na sbírkový účet.

Slavnostní otevření relaxační místnosti si nenechal ujít zaměstnanci ani uživatelé

Dovolte mi, abych tímto poděkovala všem, kteří přispěli! Jak jsem již zmínila, cesta byla dlouhá, protože jsme museli udělat i stavební úpravy. Nejprve jsme čekali na stanovisko hygieny a hasičů a potom ještě na stavební povolení. Poté se Josef Prošek se svým týmem pustil do práce. Čekalo nás docela dost technických problémů, např. když se vylila nová podlaha a ta do rána popraskala nebo po vymalování barva na některých místech slezla. Ale i přesto jsme to všechno nakonec zvládli a pak nastala práce technická. Zde jsme spolupracovali s Václavem Maškem, který pomohl s nainstalováním světel, TV a další technikou. I když už se zdálo, že se vše chýlí ke konci, tak jsme si poměrně dlouho počkali, než nám dodají nábytek a poslední světla. Ale dotáhli jsme to do zdárného konce a nyní již naši uživatelé mohou Snoezelen využívat.

Proslovů se ujali (zprava): Tereza Středová (ředitelka), Magdalena Davis (starostka), Dana Dalešická (místostarostka) a mníšecký farář Jan Dlouhý

Čím je Snoezelen vybaven?
Jedním z nejdůležitějších prvků je osvětlení, které je laděné do modra, ale máme tam také barevný vodní panel měnící barvu a podsvícení TV pro uživatele příjemnou barvou. Dále je tam řada světýlek již v teplé bílé barvě. Barevný efekt vytváří zároveň také difusér, který je důležitý pro aromaterapii. Uživatel si vybere esenciální olej, který je mu příjemný a ten se do difuséru dá. Dalšími pomůckami je samozřejmě TV, např. pro poslech relaxační hudby, nebo dle výběru uživatele (opera či koncert oblíbeného zpěváka). Pokud uživatel nechce poslouchat žádnou hudbu, tak ve Snoezelenu může probíhat muzikoterapie s využitím hudebních nástrojů (tibetská mísa, dešťová hůl, různá dřívka apod). Aby se uživatelé cítili pohodlně, mají k dispozici měkká polohovací křesla.

S přestřihnutím pásky jim pomohla jedna z nejstarších uživatelek, paní Kocourová

Ještě jednou děkuji všem, kteří finančně přispěli na náš transparentní účet a děkuji všem, kteří na vybudování pracovali. V neposlední řadě děkuji i mým kolegyním a kolegům, kteří mi se zařízením Snoezelenu pomáhali.
Našim uživatelům přeji, aby jim tato místnost sloužila a aby se v ní cítili moc dobře a pobyt tam jim pomáhal.

Tereza Středová, ředitelka Domova pro seniory

Pobyt v místnosti si užívala i lékařka Domečku, MUDr. Viktoria Zrzavá

Použitá foto: Libor Kálmán a Michal Kroutil

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se