Dne 11. listopadu 1918 skončila 1. světová válka, která byla do té doby nejrozsáhlejším a nejstrašnějším konfliktem v dějinách lidstva. Do války se zapojilo 38 států, které mobilizovaly na 70 miliónů vojáků. Během čtyř válečných let zahynulo 16 miliónů lidí (z toho bylo přes 6 miliónů civilistů) a 21 miliónů bylo zraněno.
České země byly sice přímých bojů ušetřeny, ale odhaduje se, že se domů z bojišť nevrátilo kolem 200 tisíc českých vojáků*.
V den ukončení války se už celé jedno století připomíná Den veteránů resp. Den příměří jako památka na všechny válečné veterány. Již od roku 1919 ho slaví lidé v anglosaských zemích a dalších státech vítězné Dohody, v některých se stal i státním svátkem. Především ve Velké Británii a Francii je každoročně 11. listopadu zastaven téměř veškerý život a tento den je vzpomínkou na padlé nejen z první světové války, ale také ze všech dalších konfliktů.
V České republice byl mezi tzv. významné dny zařazen v roce 2001.
Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku. To má svůj původ v básni Na flanderských polích, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě nedaleko flanderského města Ypres. V době, kdy ji tvořil, tak červené květy vlčích máků pokrývaly hroby padlých.
Na polích flanderských vlčí máky kvetou,
tam mezi kříži, řada za řadou.
Zde hrob je náš. Však mezi červánky,
na nebi modrém slyšte skřivánky,
když dole kanóny tu svoji píseň řvou.My mrtví zůstanem – a je to možná zdání,
že včera žili jsme a byli milováni,
když nyní ležíme na polích flanderských.Náš boj teď jiní převezmou:
do vašich rukou vkládáme teď svou
hořící pochodeň a vy ji neste dál.
Kdyby vám uhasla, vzpomeňte na náš žal.Když rozkvétá lán máků červených,
my spíme dál na polích flanderských.
V jedinečném přednesu kanadského hudebníka Leonarda Cohena si báseň můžete poslechnout na Youtube:
*Pokud se chcete dozvědět více o vašich předcích, kteří se účastnili 1. světové války, tak vám může pomoct článek, který vyšel na webových stránkách Vojenského historického ústavu.