V Pavilonu začínají taneční kurzy pro začátečníky i pokročilé

V Pavilonu začínají taneční kurzy pro začátečníky i pokročilé

Ludmila a Martin Pokorní

Již čtvrtým rokem probíhají v Mníšku pod Brdy taneční kurzy pro dospělé. Pořádají je ve velkém sálu Pavilonu manželé Martin a Ludmila Pokorní pod hlavičkou Taneční školy Astra Praha. Kurzy jsou rozděleny do třech úrovní podle tanečních zkušeností přihlášených párů.

Do Mníšku se taneční kurzy vrátily po dlouhých letech. Naposledy se tu pořádaly v Městském kulturním středisku a vedl je Pavel Kojetín. Narozdíl od neútulného sálu se sloupy, kterým se museli tanečníci vyhýbat, se nyní tančí v důstojném a příjemném prostředí velkého sálu v Pavilonu.
Taneční kurzy tu vedou manželé Martin a Ludmila Pokorní bydlící v nedalekých Zahořanech. Shodou okolností se seznámili před 32 lety právě díky závodnímu tancování a jako pár se účastnili různých soutěží včetně mistrovství republiky družstev ve standardních tancích.
Letošní sezónu tanečních kurzů zahájí v pátek 13. ledna (velmi mírně pokročilí) a v neděli 15. ledna (začátečníci a středně pokročilí). Každý kurz se skládá z 10 lekcí a stojí 2 200 Kč. „Naše kurzy jsou otevřeny pro všechny zájemce o tanec od 15 let. Většinu našich párů tvoří partneři ve středním věku, ale tančit k nám chodí i sedmdesátníci,“ přibližuje složení účastníků kurzů Martin Pokorný a dodává: „Jejich motivace učit se tančit je různá. Už jsme se ale třeba setkali i s tím, že se k nám přihlašují tátové, aby si na maturitním plese mohli zatančit se svou dcerou.“

Sál v Pavilonu se třikrát týdně mění na taneční parket

Základní taneční kurz je určen především těm, kteří taneční ještě neabsolvovali. Proto si zde „osaháte“ parket a zjistíte, jaké to je tančit v páru. V úvodních lekcích se naučíte základní kroky do párově nenáročných tanců, jako jsou blues a polka a postupně na ně navážete dalšími tanci, například to bude waltz, cha-cha, rumba a další. Začátečníci tančí o nedělích od 17:00 do 18:45.
Taneční kurz pro velmi mírně pokročilé
je určen těm, kteří už do tanečních v posledních letech chodili a zvládají párově nenáročné tance, které si tu ještě zopakují. Cílem tohoto kurzu je naučit se základní kroky tanců, jako jsou klasické quickstep a valčík nebo latinskoamerické samba, mambo. Naučíte se tu také nové figury do stávajících tanců, například americkou spinu, stop and go, chassé a další. Mírně středně pokročilí tančí pokaždé v pátek od 18:30 do 20:15.
V tanečním kurzu pro středně pokročilé
se klade větší důraz na kontakt tanečníků v páru, na partnerovo vedení a s tím související taneční postavení. Dozvíte se mimo jiné, jak tančit na plesech, kde je přeplněný parket a je tudíž zapotřebí se některým tanečním párům elegantně vyhnout.
Naučíte se tu i nové figury, jako jsou například telemark otevřený a uzavřený, zarážka, spirála a mnoho dalších.Středně pokročilí tančí o nedělích od 18:45 do 20:30.
Pokorným se podařilo pro nedělní kurzy pro začátečníky domluvit hlídání jejich malých dětí hned naproti sálu v Mateřském centru Oáza od 17:00 do 18:45. Zatímco se můžou rodiče věnovat výuce tance, bude o jejich děti dobře postaráno.Do tanečních kurzů je vyžadováno společenské oblečení. Pro pány se doporučují společenské kalhoty a košile, pro dámy šaty nebo společenské kalhoty s topem. Taneční páry se nemění (žádná volenka). Z organizačních důvodů je možné objednávat taneční lekce pouze pro páry.

Společenské tance lidi pořád baví

Kromě běžných tanečních kurzů pořádají manželé Pokorní v Pavilonu také oblíbené Tančírny pro maximálně 20 párů, které jsou vhodné pro všechny úrovně. Střídají se tu standardní a latinskoamerické tance (blues, waltz, valčík, tango, quickstep/foxtrot, slowfoxtrot, polka, samba, cha-cha, rumba, jive nebo mambo). Hudba hraje non-stop a každý tančí kdy chce a co chce, protože se nejedná se o výuku tanců, ale společenskou událost. Moderátor oznamuje jednotlivé tance, případně započítá pár prvních taktů. Pro účast v Tančírně vám stačí základní znalost tanečních kroků. Tančírny se budou v nejbližší době konat 20. ledna, 10. února a 24. února, vždy od 20:30 do 22:30 Účast na každé z nich vás vyjde na 150 Kč na osobu. Více informací o tanečních kurzech a Tančírnách najdete na webových stránkách www.astra-praha.cz nebo pište na e-mail: pokorny.martin@gmail.com.

Manželé Pokorní za své seznámení vděčí právě tanci

Použitá foto: archiv Martina Pokorného

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se