Včelník patřil divadlu, umění i sportu

Včelník patřil divadlu, umění i sportu

Slon namalovaný jedním z klientů

Magdaléna, o. p. s. pořádá každé září akci pro terapeutické komunity s názvem „Kulturfest aneb silný zážitek bez drog“. Letos se na Včelníku sešli klienti z jedenácti terapeutických komunit z celé republiky. Areál bývalé vojenské základny naplnilo téměř 180 lidí. Během dvou dnů klienti hráli divadlo, malovali, tvořili sochy, a i přes nepříznivé počasí se vydařil již tradiční volejbalový zápas. Při setkání tolika klientů léčících se ze závislosti dochází i ke vzájemné motivaci v pokračování v léčbě.

Vedoucí terapeutické komunity Magdaléna, o. p. s. Pavel Hanzal popisuje: „Kulturfest má za cíl ukázat lidem, že mohou prožít zábavu bez pomocí jakýchkoli stimulantů. Klienti z komunit, ve kterých se léčí ze závislostí, si festival užijí, zažijí úspěch, radost, pocit sounáležitosti, a to vše jim pomáhá najít sílu na pokračování léčby.“
Terapeutické komunity nacvičují divadelní představení, které pak na festivalu předvedou. Jejich přehlídku každoročně otevírají klienti z Magdalény, o. p. s. Letos si připravili představení „Vodník“, které bylo inspirováno Erbenovou Kyticí. V představení herci zpívali, další klientka je doprovodila živě hrou na piano. Hraní divadla má terapeutický účinek. Pro často úzkostné klienty je vystoupení před diváky velmi náročné a posilují si tak i důvěru v sami sebe.

Šneka vyráběli klienti

Kromě divadla se již stávají tradicí hudební vystoupení. Velké ovace sklidilo rapové hudební číslo klienta, který ho uvedl slovy: „je to poslední příležitost, kdy vystoupím.“ Klienti se totiž po léčbě často musí vzdát i aktivit, které mají rádi a jsou v nich dobří. Mohou pro ně být natolik rizikové a propojené s jejich chováním v minulosti, že se jich musí vyvarovat.
Součástí festivalu je i malování a vytváření soch. Při vernisáži zaznívaly i různé osobní příběhy. Jedna mladá klientka namalovala obraz dívky, která měla místo srdce „temnotu“. Z ní šlo malé světlo symbolizující začátek její cesty ven. Další klienti vytvořili sochu šneka, protože i oni se přibližují pomalými krůčky domů. Klienti si prostřednictvím tvorby uvědomují své emoce. Současná situace a složitá minulost se často odráží v jejich dílech. A pro některé může tvoření představovat způsob, jak se v budoucnu vypořádat s různými situacemi.

Jedna z klientek zahrála na klavír

Celý Kulturfest je ve znamení střídání velké škály emocí. V jednu chvíli se smějete vtipné scéně, ve druhé vás zasáhne smutek, v další zažijete pocit sounáležitosti, protože různě těžké chvíle v životě prožíval snad každý z nás. Celým festivalem vás ale provází hlavně dvě emoce, které se proplétají všemi aktivitami. Naděje a odhodlání ke změně. A i když je s klienty vnímáte intenzivněji, tak jsou zásadní pro každého z nás.

Za Magdalénu, o. p. s. Šárka Slavíková Klímová, PR manažerka

Použitá foto: Michaela Pospíšilová

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se