Ve věku 75 let zemřel Jindřich Bílek, zakladatel Československého Pony Expressu

Ve věku 75 let zemřel Jindřich Bílek, zakladatel Československého Pony Expressu

Jindřich Bílek s manželkou Blankou ve Stříbrné Lhotě na návsi (2019)

Ve čtvrtek 26. května zemřel v Českých Budějovicích zakladatel Československého Pony Expressu a bývalý manažer kapel Taxmeni a Greenhorns Jindřich Bílek, informovalo s odkazem na rodinu rádio Frekvence 1.

Nadšenému milovníkovi westernů Bílkovi, rodákovi z Hrušovan nad Jevišovkou v Jihomoravském kraji, se podařilo v roce 1985 poprvé uspořádat s kamarády po vzoru americké tradice Československý Pony Express, jehož trasa vedla 400 kilometrů ze Stříbrné Lhoty v Mníšku pod Brdy do Suchdola nad Odrou. Díky tomu ještě za minulého režimu středočeský Mníšek a jeho okolí velmi zpopularizoval.
Pony Express Bílek organizoval až do roku 1992, kdy svou funkci předal nástupci. Do Mníšku díky akci přivážel řadu známých osobností, každoročně např. herce a dabéra Vinnetoua Stanislava Fišera nebo kapely Taxmeni či Greenhorns, jimž také dělal manažera.
V roce 2001 se ale vyučený valcíř profilů z kladenských hutí rozhodl odejít na jih Čech a usídlil se s manželkou v Jindřichově Hradci. Milovaný Mníšek nicméně pravidelně navštěvoval a ještě nedávno měl chuť znovu projekt Československého Pony Expressu oprášit.

Luboš Procházka, Frekvence 1

JIndřich Bílek (vlevo) při natáčení pro Českou televizi v hospodě ve Stříbrné Lhotě (říjen 2021). Vedle sedí jeho kamárádi a spoluzakladatelé Pony Expressu Jaroslav Čvančara a Stanislav Vodenka
Jindřich Bílek (vlevo) s manželkou Blankou, Jaroslavem Čvančarou a Stanislavem Vodenkou (obě fotografie od sebe dělí přes 30 let)
Jindřich Bílek (uprostřed) na fotografii z konce 80. let minulého století
Otcové zakladatelé Československého Pony Expressu, zleva: Jaroslav Čvančara, Tomáš Král, Jindřich Bílek († 2022) a Stanislav Vodenka

Použitá foto: facebook Jindřicha Bílka, Libor Kálmán a archiv Jaroslava Čvančary

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se