Zaměstnat závislé? I to je pomoc

Zaměstnat závislé? I to je pomoc

Magdaléna, o.p.s.

Práce je základním kamenem pro spokojený a stabilní život. Přináší nám nejen dobrý pocit, že jsme potřební, ale dokážeme si ze mzdy zaplatit bydlení, jídlo a další nezbytnosti pro život.

Ztráta práce nás může dostat do složité a stresující situace. A pokud si představíme, že někteří lidé k tomu bojují ještě s jedním velkým problémem, se závislostí, je jejich situace mnohem složitější. Alkohol, léky, sázení nebo drogy. Právě pro závislé jsou určena tréninková místa, která Magdaléna, o. p. s. začala provozovat v roce 2017, a které poskytujeme v Příbrami, Benešově a Berouně.

Tréninková místa zlepšují kvalitu života
Z našich zkušeností s léčbou závislých a s jejich návratem do života vyplývá, že když jim poskytneme pomoc, mají větší šanci závislost zvládnout. Jak popisuje Jiří Zatřepálek, ředitel nízkoprahových služeb: „Je hrozně těžké bojovat s chutí užívat nějakou návykovou látku, když nemám kde bydlet, co jíst. Pomocí tréninkových míst zlepšujeme kvalitu života našich klientů a díky tomu začnou stabilizovat svou situaci.“ Uživatelé návykových látek si pomocí tréninkového místa osvojí pracovní návyky, které jim pak pomohou získat práci i na volném trhu. Vykonávají jednoduché činnosti, jako jsou péče o zeleň, lepení obálek, nebo úklid, a to maximálně šest měsíců. Součástí tréninkového místa je i pomoc s orientací na trhu práce, s finanční gramotností a jobkoučink. Právě řád, pravidelná mzda a pracovní rutina přispívá ke stabilizaci jejich osobního, ale i sociálního a zdravotního života. Přijímají
zodpovědnost a získávají prostor a motivaci k léčbě závislosti.

Martin to úspěšně zvládl
Programem prošel i Martin (jméno je změněno), který od roku 2014 bral drogy. Díky tomu, že využil možnost tréninkového místa a dál na sobě pracoval, je dnes už tři roky bez drog, má práci a výrazně se mu zlepšil zdravotní stav. Zvládl se vypořádat se závislostí na drogách a na sociálních dávkách. Vrátil se nejen do života, ale i do společnosti.

Problém alkoholu se týká až 900 tisíc osob
V České republice je například kolem 900 tisíc osob, které užívají alkohol rizikově a hranice k závislosti je tenká. Proto je velmi důležité dotčeným lidem podat pomocnou ruku na cestě k nezávislosti, protože jejich návrat do života má pozitivní vliv nejen na ně, na jejich okolí, ale i na celou společnost.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovaný
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se