Janovy lípy na Skalce oslavily 1. rok

Janovy lípy na Skalce oslavily 1. rok

Právě před rokem byly na Skalce vysazeny tzv. Janovy lípy – pětice stromů kolem sochy sv. Jana Nepomuckého, spolková lípa na začátku aleje a čtyři spolkové lípy. A letos, v pátek 28. října dopoledne, se v Barokním areálu Skalka sešli příznivci a podporovatelé Janových lip při přátelském sousedském setkání u příležitosti zmíněného ročního výročí a také státního svátku.

Anna Čišková s Robertem a Aničkou připravili výklad o lipách spojený s lahodným občerstvením, mj. i v podobě lipového čaje (na občerstvení se podílel také spolek Brdský šikula). Natálka Tóth, vítězka Brdského kosa 2015, se svou maminkou Lucií společně zazpívaly krásnou píseň Lípo zelená od skupiny Javory (a dojaly přítomné podobně, jako vloni Modlitbou od stejných autorů). A setkání doprovodila modlitba za krajinu, která na tento sváteční den taktéž byla vyhlášena: Miloš Navrátil za Matici Skaleckou citoval slova papeže Františka o naší povinnosti chránit planetu Zemi a P. Jan Dlouhý, jeden z patronů Janových lip, přednesl krátkou přímluvnou modlitbu. Setkání byla přítomna také Jitka Stivínová, herečka, majitelka Zahrady Stivínka a patronka Janových lip, další patroni – Eva Vavroušková, Petr Váňa a Milan Broum – se sice nemohli zúčastnit osobně, ale přítomné pozdravili zprostředkovaně.

Akci pořádala Matice Skalecká, která byla spolu s mníšeckými kluby mladých vědců partnerem projektu Janovy lípy na Skalce. Ten vloni podpořila Nadace Partnerství spolu se společností Makro Cash & Carry a také veřejnost v internetovém hlasování.

Více o Janových lipách se dozvíte v letáku Janovy lípy na Skalce (pdf), který byl díky podpoře Nadace Partnerství vloni vydán, anebo v krátkém videu z loňských slavností sázení lip.

Janovy lípy na Skalce - rok poté

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se