Jurta má nový kabátek

Jurta má nový kabátek

Děti si užívají sněhovou nadílku. Foto: Tereza Zbrožková

V prosinci jsme v lesním klubu Sedmikvítek dokončili dlouho plánovaný projekt rekonstrukce a zvětšení jurty. Díky podpoře města Mníšek pod Brdy a grantu Státního fondu životního prostředí se nám jej podařilo úspěšně zrealizovat.

Jurta se po pěti zimách a permanentním provozu začala trhat, takže nám nezbylo nic jiného, než pořídit nový vnější plášť. Zároveň jsme vyměnili horní světlík za kvalitnější a hlavně vyklápěcí. Díky němu je v jurtě více přirozeného světla a v létě můžeme snadněji větrat. Protože nejsme žádní troškaři, chtěli jsme také pro děti jurtu zvětšit. Pustili jsme se tedy do dalšího nákladného projektu a přistavěli jsme dřevěnou zateplenou předsíň, která nyní slouží jako šatna. Máme velkou radost z nového prostoru i proto, že se do jurty vejde více lidí na různé komunitní akce nebo cvičení. Příjemná atmosféra jurty přímo vybízí k různým seberozvojovým aktivitám i cvičení s duchovním přesahem (workshopy, jóga, čchi-kung). Už se těšíme, až pominou všechna omezení, abychom si to vyzkoušeli.

Ani venkovní prostor nezůstal beze změny. I s ohledem na situaci jsme chtěli činnosti dětí v odpoledních hodinách, kdy nejsme v lese, přesunout ven, kde se riziko jakékoliv nákazy snižuje. Zvětšili jsme střechu nad venkovním sezením a v příštím roce plánujeme postavit dřevěnou terasu s novým nábytkem. Většinu roku totiž obědváme venku a přístřešek slouží zároveň jako venkovní učebna, tvůrčí dílna a místo pro setkávání.
Těší nás a je pro nás závazkem i motivací, že zájem rodičů o tento typ předškolního vzdělávání vzrůstá. Pro mladší děti jsme v září zahájili zkušební provoz lesního dopoledne, kde se děti do 3 let v doprovodu rodičů mohou seznámit s prostředím lesního klubu, společně putovat přírodou a zažít nejedno dobrodružství. Zároveň se učí dovednostem, které jim pomůžou při přechodu do školky. Lesní dopoledne má velký úspěch.

Děkujeme městu Mníšek pod Brdy, Státnímu fondu životního prostředí, místním řemeslníkům i našim úžasným a pracovitým rodičům za pomoc. Bez vás bychom naše plány realizovali jen stěží.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se