Kulturfest 2016 byl i letos silným zážitkem bez drog

Kulturfest 2016 byl i letos silným zážitkem bez drog

Součástí Kulturfestu jsou i výtvarné dílny

Terapeutická komunita pro závislé Magdaléna, ukrytá v lesích na Včelníku, je celorepublikově známá nejen svými dobrými výsledky v léčbě závislostí a skrze jména předních odborníků v adiktologii, ale také díky unikátnímu festivalu, který se letos uskutečnil už poosmnácté.
Kulturfest je v rámci České republiky i střední Evropy mimořádnou událostí, která rok co rok láká stovky návštěvníků z řad klientů terapeutických komunit i odborníků. Festival se odehrává „za zavřenými dveřmi“ – jedinými hosty jsou právě obyvatelé dalších terapeutických komunit, což akci dodává intimní a důvěrnou atmosféru.

V průběhu prodlouženého víkendu 16.-18. září se na Včelníku odehrála zhruba desítka divadelních představení a jeden volejbalový turnaj („téčka“ neboli terapeuti se letos moc nepochlapili a prohráli). Vznikla galerie soch a obrazů inspirovaných myšlenkami ve zlomovém životním okamžiku léčby duševní nemoci, proběhlo nesčetně rozhovorů, setkání a sblížení, to všechno navzdory nepřízni počasí.

Co je ale na tomto inspirativním setkání nejzajímavější? Nevypije se ani jediná kapka alkoholu, nevykouří ani gram marihuany, nezkonzumuje jediná dávka drogy. Festival, stejně jako běžný život v komunitě, je v nejužším slova smyslu „čistý“ – a i tak přináší každoročně silné zážitky.

Tvůrčí tým v čele s vedoucím komunity, terapeutem Pavlem Hanzalem, pracuje na přípravách festivalu už od jara. Pro příjezd zhruba tří stovek hostů je třeba připravit rozhlehlý areál, kde se stanuje, opravit divadelní scénu v bunkru i postavit venkovní stage, zajistit jídlo. Velkou část příprav Kulturfestu mají na svědomí samotní klienti komunity a práci berou za svou. Je to příležitost, jak se ukázat, ale po mnohdy probdělých třech dnech a nocích také jedna ze zásadních zatěžkávacích zkoušek, která je při zhruba ročním pobytu v terapeutické komunitě čeká. V už tak demokratickém prostředí komunity nabývají hierarchické vztahy nových, závažnějších obrysů – odpovědnost je sdílená, podpora všeobecná a vzájemná.

Letošní divadelní výstup magdalénských klientů mohli návštěvníci vidět 7. 10. v 19.00 v Oáze ve farní zahradě v Mníšku pod Brdy. Přiměl diváky podívat se sami do sebe a přemýšlet o bílých a černých labutích z úplně jiné stránky.

Johana Růžková, Magdaléna, o. p. s.
www.magdalena-ops.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se