Magdaléna ze Včelníku: Vánoce v kruhu komunitním

Magdaléna ze Včelníku: Vánoce v kruhu komunitním

Výroba věnců, odlévání olova, krájení jablek, koledy, divadlo a setkávání s blízkými. Takový je Advent a Vánoce v terapeutické komunitě Magdaléna.

 Když hoří poslední svíčka na adventním věnci, přichází Štědrý večer. Klienti se připravují
k oslavám, které pro některé mohou být nové a netradiční. Ocitají se v jiném prostředí, v kruhu komunitním. Přesto obklopeni tradicí a zvyky. Chystá se štědrovečerní tabule, hlavní budovou zní koledy.

 „Vánoce na Včelníku jsou podobné jako v rodinném kruhu. Zpíváme koledy, večeříme kapra, dáváme si dárky. Ztišíme se na chvíli a děkujeme za dary, kterých se nám dostává. Klienti, kteří jsou v léčbě déle, odjíždějí ke svým blízkým, strávit doma první čisté Vánoce. Mnohdy po několika letech. Štědrý večer je tak velká příležitost setkat se s rodinou, zažít domov, prožít svátky v novém světle,” vypráví Pavel Hanzal, vedoucí terapeutické komunity Magdalény o vyvrcholení Adventu, který na Včelníku začíná tím, že klienti Magdalény zdobí areál Včelníku, své pokoje, z větviček vyrábí věnce se čtyřmi svíčkami. Včetně velkého adventního věnce pro mníšeckou farnost.

Každoročně se s Magdalénou podílíme na zdobení stromečků na náměstí. Další tradicí je pro nás společná besídka se sdružením Oáza, kde se setkávají naši klienti s místními rodiči
a dětmi. Děti hrají divadlo, magdalénští pak zpívají koledy, připravují občerstvení
a představují některý z vánočních zvyků, například odlévání olova.

Přejeme všem radostné
vánoční svátky
a moc děkujeme těm,
kteří nás podporují.

Důležitým rituálem besídky je také vytváření dvojic. Tak naši klienti získají v některém z dětí patrona. Patron či patronka se v průběhu roku modlí za úspěchy svého svěřence v léčbě. Klienti věnují dětem vyrobené dárky.

Magdaléna si jako každý rok přeje úspěšnou léčbu pro své klienty, klid pro jejich blízké, radost a sílu pro své zaměstnance. Letos máme také jedno speciální přání: dodávku pro klienty komunity. Takovou, se kterou budou moci společně odjíždět zejména na zátěžové výjezdy. Pokud byste chtěli pomoci takové přání splnit, můžete přispět do naší veřejné sbírky. Najdete ji na našem webu.

 

Martina Malinová

PR manažerka

 

 

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se