Mníšečtí hasiči mají požehnaný nový prapor

Mníšečtí hasiči mají požehnaný nový prapor

žehnání nového praporu

V sobotu 12. června 2021 si hasiči i hasičky z Mníšku pod Brdy, Stříbrné Lhoty a Rymaně užili oslavy před svou mníšeckou zbrojnicí.

Slavnostní odpoledne uspořádali ve spolupráci s městem Mníšek pod Brdy a pod záštitou
starostky Magdaleny Davis.
Pořadatelé si nejprve pro velitele sboru Jaroslava Praise připravili symbolický „poslední výjezd“, během kterého si před nastoupenými členy sboru uhasil zapálený kontejner.
„Já předem vůbec o ničem nevěděl, bylo to pro mě překvapení. Přijeli ke mně domů kluci s Tatrou s tím, že jedou kolem a svezou mě. Původně jsem si myslel, že jedou zalévat stromky, ale když vytáhli z pytle moji výstroj, tak už jsem začal tušit, že se něco děje. Rád bych jim všem moc poděkoval. Moc mě potěšili,“ neskrýval dojetí velitel sboru Jaroslav Prais.

Velitel sboru Jaroslav Prais při hašení kontejneru, které probíhalo před nastoupenou jednotkou

Po přestávce, kdy se hasiči převlékli do slavnostních uniforem, následovala slavnostní
část celé akce. O úvodní proslovy se postarali starostka Magdalena Davis a senátor Petr Štěpánek, který je sám dobrovolný hasič (v obci Petrovice na Příbramsku). Poděkovali přítomným hasičům a hasičkám za zásluhy, které mají při ochraně našich životů, majetku a bezpečí našeho města při požárech, povodních a dalších mimořádných událostech. Zároveň vyzdvihli také jejich společenský význam pro dění v obcích a výchovu mládeže.

K mníšeckým hasičům promluvila starostka Magdalena Davis a senátor Petr Štěpánek (na fotce s mikrofonem), který je sám dobrovolný hasič (v obci Petrovice na Příbramsku).

Následovalo žehnání nového praporu Sboru dobrovolných hasičů Mníšek pod Brdy,
kterého se ujali emeritní biskup Starokatolické církve v České republice Dušan Hejbal a mníšecký římskokatolický farář Jan Dlouhý. Krásný vyšívaný prapor vyrobila v loňském roce tradiční firma Velebný & Fam.

Mníšecký farář Jan Dlouhý žehná nový prapor

Na zateplené fasádě zbrojnice byla odhalena nová smaltovaná cedule s nápisem: „Mníšek
pod Brdy. Hasiči. Založeno 1879“, upomínající na založení sboru před 142 lety. Před odhalením jí opět požehnali oba přítomní duchovní.

Nová smaltovaná cedule byla odhalena na zateplené fasádě zbrojnice

Poté se přistoupilo k ocenění hasičů. Nejdříve převzal nejvyšší titul „Zasloužilý hasič“ pan Václav Kadlec ze Stříbrné Lhoty, který ve sboru strávil neuvěřitelných 57 let.

Pan Václav Kadlec (vlevo) přebírá titul Zasloužilý hasič.

Medaili „Za práci v Jednotce Sboru dobrovolných hasičů III. stupně“ získalo 16 členů mníšecké výjezdové jednotky. Medailí byli oceněni následující pánové: Jaroslav Prais, Vladimír Arnolt, Josef Dvořák, Michal Balej, Miroslav Dvořák, Josef Černý, Miroslav Šrámek, Petr Líva, Miroslav Rousek, Václav Kovář, Lukáš Sosna, Matěj Větrovský, Tomáš Bartoš, Lukáš Lajvr, Tomáš Hájek a Rudolf Kysela.

Nástup hasičů před oceněním medailí „Za práci v Jednotce Sboru dobrovolných hasičů III. stupně“. Vlevo pánové Jaroslav Prais (ve sboru 44 let) a Josef Dvořák (ve sboru 22 let)

O slavnostní fanfáry se během celé akce starali Karlštejnští trubači.

Slavnostní atmosféru akce podpořili svými fanfárami Karlštejnští trubači

Po skončení oficiální části slavnosti se mníšečtí hasiči pochlubili svou technikou a všechny
vozy vyvezli před zbrojnici.

Po skončení ceremonialit vyvezli hasiči svou techniku před zbrojnici. Na akci se přijely podívat i čtyři „Kachny“ Citroën 2CV (na fotce vlevo).

Použitá foto: autor

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se