Obnovenou premiéru zažila na letošní Neckyádě soutěž pro amatérské kuchaře O nejlepší kotlíkový guláš.
Původně byly přihlášené čtyři týmy, ale nejspíše pouťové oslavy způsobily, že se v neděli 19.7 dopoledne dostavily k Zadnímu rybníku pouze dva týmy. Rodinný tým HAVLÍCI přišel poměřit své kulinářské umění s CHRABRÝMI GULÁŠNÍKY.
Čtyři hodiny trvalo oběma tříčlenným týmům, než v kotlíku nad otevřeným ohněm připravily svou soutěžní dobrotu. Město jim poskytlo kotlík, dřevo a vodu, na soutěžících pak bylo dodat všechno, co k pravému guláši patří. Oba týmy se rozhodly pro hovězí maso a nemohly chybět cibule ani paprika, kterou prozradila červená barva obou pokrmů. Ostatní ingredience a jejich použité množství už patřilo k tajemstvím kuchařů.
Oba připravované guláše měly svůj zajímavý příběh, který napovídal už jejich název.
CHRABŘÍ GULÁŠNÍCI pojmenovali svůj pokrm v duchu brdské mytologie „Fabiánův guláš“. Podle Pavla Jeřábka má být jejich soutěžní pokrm „symbolem lásky mezi rytířem Fabiánem a jeho milou, které zlá čarodějnice zaklela, protože žárlila na její kuchařské umění při přípravě guláše. Z rytíře se stal brdský duch a jeho milá dodnes pobývá kdesi ve skalách.“
HAVLÍCI vsadili na oblíbenou pohádku O červené karkulce a vybavili se vtipnými kostýmy, takže kolem kotlíku běhali červená karkulka s vlkem a z povzdálí, z pohodlného křesílka, na ně dohlížel zkušený myslivec. Připravovanou krmi nazvali „Tosnežral vlku“. Záhadný název vysvětlila kapitánka Danny Havlíková Hauková následovně: „chceme zachránit Karkulku i babičku před vlkem, a proto mu raději vaříme guláš, který ho má nalákat, protože přece: „Tosnežral vlku“.
Porotci měli velmi těžké rozhodování, oba guláše byly vynikající, přesto se nakonec rozhodli pro HAVLÍKY, kteří svou krmi „vytunili“ mj. i jalovcovou větvičkou. Porotcům se jejich guláš zdál více „celorodinný“, zatímco na druhém pokrmu ocenili pikantnější chuť.
Po vyhodnocení poroty a dekorování obou zúčastněných celků se svých porcí dočkali také diváci, kterým už pěkně dlouho voněly oba gulášky přímo pod nos.
Obnovený první ročník soutěže se vydařil a nám nezbývá než doufat, že na příští gulášové klání dorazí více soutěžících!
Použitá foto: autor článku