Novým trendem ve veřejné zeleni je zakládání květnatých luk

Novým trendem ve veřejné zeleni je zakládání květnatých luk

Ilustrační foto, zdroj: autorka článku

Možná jste si také všimli, že tu a tam se objevují ve veřejné zeleni v našich městech a obcích plochy, které mají úplně jiný režim péče, kosí se méně často a vzhledově jsou zcela jiné než klasické parkové trávníky. Jsou to květnaté louky, které se snaží místní samosprávy včlenit do prostoru kolem nás.

Bezesporu se jedná o krok kupředu, protože takovéto plochy znamenají výrazné zlepšení životního prostředí, vytváří se tak cenná druhově pestrá společenstva. Náročnost životního prostředí měst nás nutí hledat porosty, které vydrží sucho, horko i silný déšť. Výhodou luk je to, že jsou odolné vůči výkyvům počasí, mají nízké náklady na péči a jsou druhově pestré – je tedy velká šance, že alespoň některé druhy rostlin v nich nepřízeň přežijí.

Zakládání květnaté louky
Při zakládání květnaté louky je potřeba pečlivě volit místo, kde se tento vegetační prvek použije, protože takováto louka se bude sekat pouze dvakrát ročně. Není úplně jednoduché založit fungující porost. Louka nevyroste kdekoli. Stanoviště, které je pro ni vhodné, by nemělo mít vysoký obsah živin (zejména dusíku). Zároveň by nemělo být zaplevelené vytrvalými plevely, proto je nutné je nejdříve odstranit.

Aby louka působila již od svého založení pozitivně, přimíchávají se do luční směsi letničky. Letničky způsobí, že louka rozkvete už první rok. Výsevky směsí květnatých luk s letničkami jsou závislé na podílu šlechtěných letniček (7-30 %), vytrvalých bylin (23-50 %) a trav (20-70 %) ve směsi a pohybují se mezi 2-5 g/m2. Důležitým bodem při volbě druhu směsi je udržení pozemku v bezplevelném stavu v době mezi výsevem směsi a dostatečným vývinem jednoletých rostlin do té míry, že už se další plevele v porostu neprosadí nebo jsou dostatečně potlačeny kvetoucími rostlinami. Období po výsevu směsi (jaro) je nejdůležitější fází pro vytvoření kvalitního porostu v 1. roce.

Ilustrační foto, zdroj: autorka článku

Plánování sečí
Většinou se porosty v roce založení sečou jednou na konci vegetačního období, maximálně dvakrát, pokud je potřeba na zapleveleném pozemku v 1. polovině roku provést tzv. „na vysoko“ šetrnou odplevelovací seč (na 20-30 cm). Ostatní seče už jsou standardní, tedy na 5–6 cm. Nesmí se ale sekat, když je teplota vyšší než 25 °C. Seč je na fungující louce vlastně jedinou činností. Seno je třeba ale odvézt, ideálně nabídnout jako krmivo pro zemědělská zvířata. Takovéto louky se nehnojí a neošetřují se chemicky. Obnovují se samy a šetří tedy náklady na péči o zeleň. Tak se postupně vrátí investice do osiva louky, které není levné.

Květnatá louka vyžaduje trpělivost
Vypěstovat louku vyžaduje trpělivost. Vývoj fungující květnaté louky trvá minimálně 2–3 roky. První rok vyrostou většinou jen plevele a trávy, proto se do výsevné směsi přidávají letničky, které během pár let z louky zmizí. V dalších letech se začnou prosazovat kvetoucí byliny jako kopretiny, hvozdíky, silenky nebo chrpy, které postupně nahradí šlechtěné letničky a porost konečně dostává charakter cílové květnaté louky. Louka je krásná především tím, že kvete. Kromě pastvy pro oči jsou ale květiny i zdrojem nektaru pro motýly, včely a jiný drobný hmyz. Ideální je, když louka vypadá přirozeně, jako by se nic nevyselo a louka na místě prostě vyrostla sama od sebe.
Byli bychom rádi, kdyby se nám podařilo v našem městečku také takovou krásně květnatou louku založit a zapěstovat do rozkvetlé voňavé plochy plné života.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovaný
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
kristyna
kristyna
2 let před

To je jedině dobře, že se zakládají louky. Alespoň tak budou mít včely kde sbírat pyl na med a brouci kde žít. Já bych si nechala u domu také louku, kdybychom nějaký měli. Bydlíme v bytě, tak alespoň pěstuji květiny na balkóně. Dost často i tam nějaká včelka přiletí. Pak mám květiny ještě doma. Nechávám si je doručit od https://www.fleurop.cz/rozvoz-kvetin-ostrava , protože díky službě rozvoz květin Ostrava pro ně nikam nemusím jezdit 🙂 .

Přihlásit se