Obyvatelé Mníšku si připomněli 30. výročí sametové revoluce

Obyvatelé Mníšku si připomněli 30. výročí sametové revoluce

Děti nad svými hlavami vytvořily srdce ze čtvrtek s namalovanými českými vlajkami a popsanými svými vzkazy budoucím generacím o demokracii.

Druhý listopadový týden byl ve znamení oslav svobody a demokracie, které zažíváme posledních 30 let. V rámci Týdne demokracie jsme se mohli zapojit do akcí, které upomínaly na dobu, kterou většina z nás ještě zažila.

Karel Kryl v Pavilonu
Týden demokracie jsme symbolicky zahájili v sobotu 9.11. koncertem písní Karla Kryla v podání hudebního uskupení Arpeggio. Před zaplněným velkým sálem Pavilonu zahráli čtyři mladí hudebníci Krylovy hity v netradiční úpravě pro zpěv, kytaru, klarinet a harfu. Při poslechu písní jako „Bratříčku zavírej vrátka“, „Veličenstvo kat“ nebo „Anděl“ jsme zavzpomínali na dobu, ve které básník a písničkář Kryl psal a interpretoval svou geniální tvorbu. Na časy, kdy v zemi vládla všemocná komunistická strana pod ochranou i dozorem sovětské okupační armády, odpůrci režimu byli perzekuováni, byl potlačován vlastní názor, a kdy slova jako „svoboda“ či „demokracie“ byly jen planým pojmem.

Kryovky poslouchal zaplněný sál Pavilonu.

Lampionový průvod
Tradiční lampionový průvod se konal v pondělí 11.11. a byl věnován Světlu svobody a demokracie. Organizátoři si pro děti i jejich dospělé průvodce připravili okružní trasu s celkem šesti zastaveními, které upomínali na významné roky českých dějin. První zastávka byla zaměřena na rok 1918, kdy děti skládaly českou vlajku z různobarevných komponentů všemožných tvarů. Oblíbeným stanovištěm byl rok 1939, kde se děti měnily na partyzány a míčky trefovali zavěšené pneumatiky. Dalším zastavením upomínající na časy německé okupace byl rok 1945, kde se stavěly z krabic barikády. Sportovně byl pojat rok 1948, kde na účastníky čekal běh (vzpomínka na zlatou medaili Emila Zátopka) a hokej (stříbrní čeští hokejisté na ZOH). Na dobu před 51 lety byl zaměřeno stanoviště, kde se trefoval tank sestavený z papírových krabic. Poslední zastavení se týkalo roku 1989, a tak se přelézala „berlínská zeď“.

Předzámčí ozářily lampiony různých tvarů i barev.

Den válečných veteránů
Večernímu lampionovému průvodu předcházely pietní akty u pomníků obětem světových válek na mníšeckém hřbitově a na náměstí. Tyto vzpomínkové akce se konaly u příležitosti Dne válečných veteránů. Položením kytic v barvách české trikolóry jsme se poklonili památce vojáků, kteří nám vybojovali samostatnost v 1. světové válce. Vzdali jsme čest statečným spoluobčanům, kteří se nesmířili s německou okupací Československa a během následující světové války ho pomáhali osvobozovat. Nezapomněli jsme ani na české vojáky v moderních konfliktech, kteří za hranicemi střední Evropy pomáhají hájit demokratické myšlenky a zásady.

Květiny jsme položili i na hrobku „Obětem světové války“, která je na mníšeckém hřbitově.

Debata Udržitelný Mníšek 2030
Ve velkém sálu Pavilonu se ve středu 13.11. konala debata o udržitelném Mníšku 2030. Během dvouhodinového programu vystoupil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, architekt nového administrativního centra Michal Postránecký, zástupkyně Charity ČR Šárka Zápotocká a starostka Mníšku Magdalena Davis. Řečníci se zaměřili na témata spojená se současným rozvojem světa a jeho udržitelností, jaké dostupné a čisté energie by se v Mníšku v blízké budoucnosti mohly využívat či zda naplníme potřeby současné generace bez toho, abychom ohrozili generace budoucí. Pozorností pro všechny účastníky byly síťové tašky z recyklovaného materiálu se znakem města.

Starostka v Pavilonu představila svou vizi udržitelného rozvoje Mníšku do roku 2030.

Týden demokracie pro školáky
V pátek 15.11. se přes 800 žáků ze ZŠ Komenského 420 shromáždilo na prostranství před Pavilonem, aby si společně připomnělo události odehrávající se před 30 lety. Pro tuto příležitost si přinesli vlastnoručně vyrobené české vlajky a transparenty s hesly o svobodě a demokracii. Během svého projevu zavzpomínala starostka Magdalena Davis na dobu, kdy sama chodila na mníšeckou základní školu a prožívala nadšenou atmosféru spojenou s pádem totalitního režimu v listopadu 1989. Účastníci shromáždění si vyposlechli písně Marty Kubišové „Modlitba pro Martu“ a Jaroslava Hutky „Náměšť“, po kterých následovala státní hymna.

Na závěr shromáždění jsme si symbolicky zacinkali klíči. Na snímku ředitelka ZŠ Michaela Pažoutová a starostka Magdalena Davis.

Shromáždění u sochy Svobody
Důstojným zakončením Týdne demokracie bylo shromáždění občanů na náměstí u sochy F.X. Svobody v neděli 16.11., jehož součástí bylo i vyzvánění kostelních zvonů, které bylo odstartováno přesně v 17:11 po celé ČR. Asi tři stovky účastníků vyslechly prezidentský projev Václava Havla z roku 1990, který byl promítán na kostelní zeď a zakončen byl spontánním zpěvem naší státní hymny. Děti i dospělí zapalovali svíčky ve tvaru symbolického srdce a čísla 30. Během projevů zazněla z úst organizátorek akce aktuální potřeba hájit principy svobody a demokracie také v dnešní době, kdy ve společnosti sílí extremismus a z nejvyšších míst jsou patrné tendence na jejich omezování a potlačování.

Během akce se promítal na kostelní zeď prezidentský projev Václava Havla z roku 1990.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se