Při příležitosti oslav Mezinárodního dne studenstva se dne 17. listopadu 2019 konal, v prostorách MKS, workshop k PC/PS hrám, který zorganizoval pro děti a mládež Spolek Brdský šikula.
Na začátku jsme si připomněli události roku 1939, kdy čeští studenti protestovali proti okupaci své krajiny a byl zabit student Jan Opletal. Dále jsme hovořili o následném uzavření všech českých univerzit, o zavraždění hlavních představitelů studentského hnutí, zatčení a odvlečení do koncentračních táborů více než tisíce studentů. Dále jsme si povídali o tom, jak 17. listopadu 1989 vyšli studenti opět do ulic, aby vyjádřili svůj nesouhlas s komunistickým režimem a zdůraznili tak svou touhu po svobodě a demokracii, což vedlo až k sametové revoluci.
Víme, že my jsme nemuseli zažívat něco podobné, ale když se rozhlédneme na svět kolem sebe, pociťujeme o to větší zodpovědnost chránit hodnoty, které za nás vybojovaly generace před námi.
Vzpomínání jsme ukončili studentskou písní Gaudeamus Igitur.
Pak jsme se pustili do prezentace našich vlastních zkušeností, které máme s hraním PC/PS her. Společně jsme si různé hry také vyzkoušeli.
Diskutovali jsme o pozitivech i negativech dnešního fenoménu hraní her. Děti se shodly na tom, že i když je všeobecně dospělými nahlíženo na hraní her spíše negativně, jim samým to přináší pozitiva především v oblasti výuky cizích jazyků, práce s PC, orientaci ve virtuálním prostoru i v mapách. Dále z nich lze získat spoustu zajímavých a důležitých poznatků v závislosti na konkrétní hře (např. historické nebo geografické souvislosti), nebo řadu zručností (letecké simulátory) i celkové zlepšení postřehu, paměti a soustředění se.
Všichni jsme si to užili a těšíme se na další společné setkání.
Použitá foto: autoři článku