Rymáňská kaplička znovu žije

Rymáňská kaplička znovu žije

Delší dobu nejen nás, co bydlíme blízko jediné zdejší kapličky, mrzelo, že je tak smutná a opuštěná. Kde jsou ty časy, kdy se o ni starával starý pan Vasil Griga
z domu odnaproti. Nikdy nezapomněl zazvonit těm, kteří od nás navždy odešli.

Osamělost tohoto místa nám vadila natolik, že jsme se rozhodli kapličku znovu otevřít veřejnosti. Poprvé se tak stalo před třemi lety při konání tradiční výstavy drobného zvířectva. V prázdné kapličce se tehdy podařilo vystavit kopie dobových fotografií obce. O rok později došlo dokonce na kopie v Zahořanech nalezených dokumentů týkajících se někdejších obyvatel.

Kapličku oživujeme především o Vánocích. Je místem, kde se můžeme chviličku zastavit, rozjímat a nechat se pohltit vzácnou atmosférou. Vloni jsme pozvali dopisem sousedy v obci, aby si sem přišli zapálit připravenou svíčku ke stromečku ozdobeném dětmi, a celý prostor se kouzelně třpytil odrážejícími se světýlky. Dokonce se podařilo domluvit se zástupci města nasvícení celé kapličky, a tak nám teď každý večer svítí, jako kostel na náměstí!

Kaplička se lidem otevřela také o letošních Velikonocích. Na její zahrádce jsme umístili břízku s pentlemi a velikonočními vajíčky. Malý oltář zdobily květiny a další dekorace. Stalo se tak letos poprvé, ale rádi bychom i z velikonočního zdobení udělali další novou tradici.
Dnes byste už nepoznali, že před lety byl tento rymáňský svatostánek vykraden a veškeré původní vybavení zmizelo v nenávratnu. Na zdech zase visí svaté obrázky, pěkný starý kříž a drobné porcelánové plastiky Ježíše Krista a Panny Marie, které nám všem nezištně darovala paní Jaroslava Taliánová z Dolních Hbit. Chtěl bych jí tímto srdečně poděkovat, velmi si toho vážím. Velké díky patří všem, kteří se na otevření a zkrášlení našeho svatostánku jakkoliv podíleli.

Luboš Kožíšek

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se