Spolky můžou do konce listopadu žádat město o finanční podporu

Spolky můžou do konce listopadu žádat město o finanční podporu

Místostarostka Daniela Páterová jednala se zástupci spolků.

Město chce i v příštím roce finančně podporovat činnost více než dvaceti spolků působících v Mníšku. Zaznělo to na jednání místostarostky Daniely Páterové s jejich zástupci.

Spolky působící na území města můžou žádat radnici o příspěvek na svoji činnost v příštím roce do konce listopadu tak, aby mohly být schváleny zároveň s rozpočtem města 31. prosince. Podání žádostí se spustilo poté, co ho Rada města oficiálně ohlásila na webových stránkách současně s vyvěšením formuláře této žádosti.

Místostarostka poděkovala přítomným zástupcům spolků za jejich práci, kterou dělají ve svém volném čase, a požádala je, aby do této žádosti uváděli reálné údaje o plánovaných akcích. Podle jejích slov ani nižší počet chystaných akcí nesnižuje možnost získání finanční podpory od města. Ta by se v úhrnu pro příští rok měla pohybovat kolem 900 tisíc korun. O přidělení finančního příspěvku budou rozhodovat zastupitelé, představitelé jednotlivých spolků následně podepíší s městem smlouvu a pak jim přijdou peníze na účet.

Obě strany při jednání probíraly i možnosti, jak podpořit šikovné děti ze sociálně slabších rodin, aby se mohly zúčastňovat například víkendových  výjezdů bez toho, že by to dotovalo vedení spolků nebo ostatní rodiče, jak se v současnosti stává.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovaný
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
petr jansky
petr jansky
5 let před

Granty jsou jedna z forem, jak si kupovat přízeň voličů. Bude volební rok a tak příspěvky budou obzvlášť štědré. Jedná se o peníze občanů a firem, které stát a obce vybraly na daních. Kdyby redaktorka Hrdličková měla smysl pro humor, zveřejnila by všechny podané žádosti, jejich zdůvodnění a výši požadovaného příspěvku. Tím by pobavila občany, kteří vůbec nemají tušení, kdo a na co peníze žádá. Mnohastránkové slohové práce žadatelů, nad jejichž naléhavostí by kámen ustrnul, jsou v šanonech paní Páterové veřejnosti nepřístupné.

Systém přidělování dotací připomíná básničku Vařila myšička kašičku: Tomu dala, tomu dala a na toho se nedostalo. Škoda, že neprošel zákon o rozšíření pravomocí NKÚ (Nejvyšší kontrolní úřad), který by se mohl na dotace a hospodaření obce podívat.

Že dotace schvalují zastupitelé? Nikoliv, ti schvalují rozpočet jako celek a na několik minut se zastaví u toho, co jim paní Páterová předloží. Jsou postaveni před hotovou věc a diskutují jen drobné: 5 tisíc sem, 5 tisíc tam. Zásadní věci neřeší a ani o nich neví.

Můžeme se podívat několik let dozadu. Pořád stejné spolky a organizace. Stále stejný kolotoč žadatelů, kteří mají rádi a volí stávající vedení města.

Přihlásit se