Po dvouleté pauze se první prosincovou neděli konal 16. ročník šachového turnaje MNÍŠECKÁ ROŠÁDA. Uspořádaly ho společně Šachový klub Mníšek pod Brdy a ZŠ Komenského 420.
Tradiční turnaj v této královské hře hostil velký sál Pavilonu, kam organizátoři postavili 8 stolů a na ně 16 šachovnic a hodin. K nim se posadilo celkem 31 hráčů (z toho sedm dětí), což znamená druhý nejvyšší počet účastníků v historii turnaje (před dvěma lety bylo o jednoho hráče více). Tentokrát se ovšem jednalo o ryze pánskou záležitost, dámy a slečny přijely pouze jako doprovod.
Hrálo se švýcarským systémem 9 kol na 2×10 minut (každý hráč měl na utkání 10 minut čistého času, které mu odpočítávaly šachové hodiny). Během čtyř hodin odehrál každý účastník celkem 9 utkání, pro která mu soupeře pokaždé vybral počítačový algoritmus. Ten zařídil, aby se u šachovnice setkal s podobně úspěšným či naopak méně úspěšným hráčem. Děti se tak mohly utkat s dospělými, ale hodnoceny byly zvlášť. Malí hráči se rozhodně nenechali zahanbit a poráželi i dospělé soupeře!
V kategorii dospělých zvítězil František Šaur, druhý skončil Zdeněk Růžička, třetí byl Karel Bern.
V kategorii dětí vyhrál Šimon Jakeš (celkově skončil osmý), za ním se umístil Matyáš Tauber, třetí skončil Pavel Král.
Nejmladším účastníkem turnaje byl sedmiletý Jakub, který chodí teprve do 1. třídy chodí, ala šachy už válí!
„Chtěl bych poděkovat všem mým kolegům z mníšeckého šachového klubu, kteří se zapojili do pořádání turnaje a se vším pomáhali. Od nošení a přípravy stolů, poskytnutí vlastních šachových souprav i hodin až po funkci rozhodčích. Velké díky patří také všem manželkám, které pro hráče napekly výborné buchty a bábovky,“ poděkoval na závěr hlavní organizátor Mníšecké rošády a předseda klubu Vladimír Chudáček.
Další fotografie najdete na mníšeckém facebookovém profilu.