Aby byl Mníšek chytré město

Aby byl Mníšek chytré město

Starostka Magdaléna Davis, místostarosta Radko Sáblík, ředitel Středočeského inovačního centra Vilém Růžička a architekt Michal Postránecký, ředitel Centra města budoucnosti při besedě k tématu Inteligentní budovy.

V Mníšku pod Brdy by se mohl rozjet pilotní program projektu města budoucnosti. Vyplynulo to z včerejší besedy uspořádané Středočeským inovačním centrem. Hlavním tématem byly inteligentní budovy, a tak se mluvilo o plánované budově nové radnice.

Středočeské inovační centrum pomáhá městům a obcím v regionu zapojovat chytrá řešení pomocí moderních elektronických technologií a propojovat při tom samosprávy s inovativními firmami nebo výzkumníky z akademické sféry. Mníšek pod Brdy se stal prvním ze středočeských měst, kterým se Centrum rozhodlo letos pomoci rozjet chytré projekty pro města budoucnosti.

„Někde pomáháme s projekty sociálního bydlení, jinde například se zaváděním chytrého veřejného osvětlení, chytrých zastávek, přechodů nebo semaforů. V Mníšku by se naše pomoc mohla týkat projektu nového městského úřadu jako inteligentní budovy,“ uvedl Vilém Růžička, ředitel Středočeského inovačního centra. „Téma inteligentní budovy považuji za zajímavé, protože jestli lze někde ušetřit náklady za energie, tak právě jejich prostřednictvím,“ řekla na úvod besedy starostka Magdaléna Davis.

Kouzlo vysokorychlostního internetu

Inteligentní budovy jsou založené na moderních elektronických nástrojích. Obecní úřad 3. tisíciletí podle ředitele Růžičky znamená, že se o jejich využívání opírá i správa věcí veřejných. „Ve výsledku je takový úřad rychlejší a efektivnější. Chytrá budova je energeticky soběstačná, vyšší vstupní investici později vyváží nižší provozní náklady,“ vysvětloval Vilém Růžička u ukazoval to na příkladech budov městských úřadů v Kanadě nebo ve Švédsku. Základem je podle jeho slov připojení
k vysokorychlostnímu internetu a IT gramotnost občanů.

Architekt Michal Postránecký, ředitel Centra města budoucnosti při ČVUT, považuje za důležité, aby inteligentní budova dávala smysl pro investora i uživatele. Předpokladem k tomu podle něj je, aby byla na základě chytrého zadání inteligentně navržená. „Důležitá je při tom vizualizace, která umožňuje vidět věci z jiného úhlu a problémům porozumět,“ řekl architekt.

Mníšek pod Brdy by při tom mohl využít laboratoř rozšířené virtuální reality Smíchovské střední průmyslové školy, uvedl její ředitel a současně místostarosta města Radko Sáblík, který spolupracuje na projektu Mníšek-město budoucnosti. „V otázce nového městského úřadu laboratoř může pomoci například vytvořením virtuálního modelu města,“ zmínil Radko Sáblík. A nejen to, v rámci zavádění prvků chytrého města by se podle místostarosty pomocí senzorických dat mohlo město efektivně řídit i v dalších oblastech, týkajících se například dopravní situace, znečištění ovzduší nebo svozu komunálního odpadu.

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se