Jak správně plnit ptačí krmítka?

Jak správně plnit ptačí krmítka?

Konec prosince a začátek ledna může být ve znamení hojnosti i pro ptáčky. Zbytky vánočního cukroví do krmítek ale nepatří.

 Nastává období, kdy začínáme přikrmovat u nás přezimující ptactvo. Obecně při tom platí, že nejvhodnější pro většinu ptáků jsou semínka a obilí nebo i drcené ořechy nebo obilné vločky. S pečivem ale opatrně. Dávejte ho do krmítek spíš méně než více a když, tak jako strouhanku. Je dobré sypat krmivo i kolem krmítek a do křoví, protože někteří ptáci jsou zvyklí potravu hledat na zemi a na krmítka moc nechodí.

Zbytky z vánoční
kuchyně do krmítek
nepatří

 Vhodný je také lůj nebo vepřové sádlo. Lůj můžete zavěsit na větvičku nebo je možné rozpustit tuk a ten pak smíchat s různými semeny a zavěsit. Běžné lojové koule ze zverimexů ptáci moc nejedí, kupujte je raději přímo u prověřených výrobců krmiva pro ptactvo. Mezi ptáky jsou rovněž oblíbená jablka. Jablko je dobré vždy aspoň nakrojit. Pokud dáme jablko celé a nenakrojené, ptáci ho pouze naklovou a nechají být. Nakrojené jablko pak vyzobou zevnitř úplně celé.

Minimálně je třeba krmit ptáky v období mrazů nebo trvalé sněhové pokrývky. Je dobré se řídit počasím – tedy pokud mrzne a teplota klesá pod nulu, jsou ptáci vystaveni extrémním energetickým ztrátám, které musí s rozbřeskem rychle doplnit a plná krmítka jim pomůžou přežít. Krmítka umisťujeme na bezpečná a chráněná místa. Nezapomeňme o ně také pravidelně pečovat, vyhazovat usazeniny ze dna a vlhké krmivo, zabráníme tím šíření infekcí.

Jiřina Romová, odbor vnitřních věcí města

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se