Kapličky na Skalce dostaly nový kabát

Kapličky na Skalce dostaly nový kabát

Podmínkou památkářů bylo nezasahovat do vnitřní niky.

Kapličky na Křížové cestě v barokním areálu jsou opravené.  Povedlo se to i díky dotaci Středočeského kraje, kterou město na jejich rekonstrukci získalo. Provedené práce respektovaly požadavky památkářů a završily opravy celého barokního areálu, které probíhaly v posledních letech.

Čtrnáct kapliček mezi kostelíkem sv. Máří Magdalény, budovou kláštera a poustevnou město postupně opravovalo od roku 2014. V roce 2016 a vloni na to využilo dotace Středočeského kraje, díky tomu předloni mělo k dispozici 219 tisíc korun a v roce 2017 130 tisíc korun.

Pavla Duchoňová, vedoucí odboru správy majetku a investic města, informuje o tom, že se opravoval zejména vnější plášť kapliček, protože podmínkou památkářů bylo nezasahovat do jejich vnitřní niky. „Každá z kapliček byla v trochu jiném stavu, a proto se i rozsah prací té které z nich trochu lišil. Kapličky, které stojí v lese a chrání je stromy, byly v lepším stavu než ty, které stojí na otevřené, nechráněné ploše. Musely se pečlivě očistit, oklepat, znovu natáhnout omítku, případně domodelovat. Provedla se také drenáž, aby se od nich odvedla voda, a každá se obsypala kačírkem,“ popisuje provedené opravy Pavla Duchoňová.

Barokní areál Skalka patří k nejnavštěvovanějším místům města a jeho okolí. Od začátku 90. let procházel postupnou rekonstrukcí, která se dotkla kláštera i rekolekčního domu (poustevny). Po nedávno dokončené opravě kapliček by se radnice chtěla v příštím období věnovat kostelíku sv. Máří Magdalény.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se