Mníšek je v historicky nejlepší finanční kondici. Ukázala to analýza

Mníšek je v historicky nejlepší finanční kondici. Ukázala to analýza

 

Město umí získat peníze a dobře je investovat. Za poslední čtyři roky se z průměrného hospodáře stalo nadprůměrným. Ukázala to finanční analýza, kterou radní zadali u renomované společnosti. Město od ní získalo také nejvyšší rating.

Radní zadali vypracování střednědobého rozpočtového výhledu města, analýzu financí
a rating u společnosti Cityfinance. „Mníšek je na svou velikost v rámci republiky fenoménem ve vysokých investicích. Od poslední analýzy, kterou jsme dělali v roce 2010, se město finančně změnilo k lepšímu a zařadilo se mezi finanční elitu,“ uvedl Luděk Tesař, autor analýzy, která městu nyní přiřadila známku A+A  (za finanční kondici +momentální stav financí).

Vedení města i předsedkyni finančního výboru takové hodnocení potěšilo. „Očekávali jsme poměrně dobré výsledky, víme, jak si v porovnání s ostatními obcemi a městy stojíme, ale tak dobré jsme opravdu nečekali,“ říká starosta Petr Digrin. „Ukázalo se, že stav městských financí není tak tragický, jak by se mohlo zdát z komentářů některých občanů v poslední době. Doporučili jsme tento dokument zaslat i všem zastupitelům, aby se s ním seznámili,“ uvedla k tomu šéfka finančního výboru Eva Wollnerová.

Podle starostových slov radní nechali analýzu vypracovat v návaznosti na Strategický plán města, protože ten v kapitole Akční plán mluví o řadě významných investic a opozice mu vytýká, že tyto masivní investice postrádají finanční krytí. Analýza doporučuje právě z tohoto důvodu priority přehodnotit. „I to byl smysl toho, proč radní analýzu zadávali,“ poznamenává k tomu starosta.

Kromě střednědobého výhledu, analýzy financí a stanovení ratingu se dokument zabýval například i tím, jaký finanční potenciál bude mít příští vedení města, jaká výše zadlužení bude pro města bezpečná, a obsahuje doporučení, jak si stabilitu financí udržet. Předpovídá městu příznivý vývoj, očekává totiž, že městu v příštích letech porostu příjmy díky uzákoněné změně v rozdělení daní a růstu ekonomiky.

Analýza ukázala, že město v posledních čtyřech letech masivně investovalo do obnovy majetku a bylo velmi úspěšné v získávání dotací. V rámci republiky řadí město k provozně
dobrým hospodářům. Podle místostarostky Daniely Páterové ani stavba nového školního pavilonu finanční kondici města nijak neohrozí. „Město refinancovalo kompletně úvěr u České spořitelny a v současné době splácí úvěr s velmi nízkou úrokovou sazbou, která činí necelých 0,8 procenta úroku. Veškeré splátky Mníšku pod Brdy tak nepřekročí ani 4,8% ročního rozpočtu města,“ dodává místostarostka.

————————————————————————————————
Společnost Cityfinance se od roku 1998 specializuje na města a obce. Spolupodílela na tvorbě zákona o rozpočtovém určení daní. Radila bývalému ministru financí
a místopředsedovi vlády. Je tvůrcem systému financování obnovy majetku obcí a pořádá konference Rozpočet a finanční vize měst a obcí, na které vystupují viceguvernéři a ředitelé z ČNB, předsedkyně ČSÚ, hlavní ekonom KB, náměstci a ředitelé z MF ČR a další osobnosti finančního světa.

 

 

 

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovaný
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
lenka.jerabkova890@gmail.com
lenka.jerabkova890@gmail.com
5 let před

Všechny obce mají příznivé hospodářské výsledky za poslední roky(najděte si na internetu článek níže). Jsem ráda, že Rada města dala na mé doporučení a uvědomila si, že je třeba mít zpracované finanční krytí strategického plánu a že to má vazbu. Škoda, že není veřejný zvukový záznam, aby se občané pobavili, jak mne páni radní počastovali svými urážkami.

1. Zpravodajství od paní Hrdličkové:
Diskuze se rozhořela poté, co Lenka Jeřábková z publika namítla, že v hotovém dokumentu postrádá konkrétní finanční krytí k navrhovaným opatřením a opoziční zastupitelky její názor podpořily. Ukázalo se, že OPOZICE A KOALICE a MAJÍ diametrálně ODLIŠNÝ NÁZOR na to, jestli rozvojový dokument má, a jestli vůbec může, položky finančního krytí obsahovat.

2. Zápis ze zastupitelstva:
Paní Jeřábková vystoupila s vyjádřením, že strategický plán města neobsahuje důležitou část a to je finanční krytí předpokládaných projektů.
Následovala diskuse, zda je možné, aby strategický plán, jakožto zásobník projektů na příštích 10 let, obsahoval i finanční krytí, když nejsou známy dopředu cenové relace a případné dotační programy.

Davis – nechce další připomínkování, chce přiblížit SP z hlediska financování, podle ní chybí jasné kroky, jak to celé uskutečňovat.

VYJÁDŘENÍ ke článku: ANO, MĚSTO DOSTALO MINULÉ TŘI ROKY DÍKY VÝBORNÉMU VÝBĚRU DANÍ ZAJÍMAVÉ FINANČNÍ PROSTŘEDKY. Ale na to jsme také upozorňovali a není to zásluha radnice. ANALÝZA má za cíl připravit půdu na to, že město bude potřebovat další úvěr, aby mohlo pokračovat ve svých smělých plánech. Rating je sice výborný, ale je škoda, že nikdo neudělal to, CO BYLO ŽÁDÁNO JIŽ NĚKOLIKRÁT – SOUPIS MAJETKU A JEHO ODHADY NA OPRAVU A ÚDRŽBU. ODHAD SE MŮŽE POHYBOVAT KOLEM 300 MIL. KČ V ZANEDBANÉ ÚDRŽBĚ.
Ekonomové celého světa už vyjadřují názory, že se BLÍŽÍ NOVÁ KRIZE, v článku se vůbec touto tématikou nezabývají, naopak analýza podle slov v článku v příštích letech porostu příjmy.

Článek Hospodaření obcí v roce 2017 (deník veřejné správy) ze dne 23.5.2018 zahrnuje predikci pro rok 2018:
Příznivé výsledky hospodaření VŠECH OBCÍ dosahované v posledních letech JSOU tak dobré že výše zůstatku na běžných účtech obcí kopíruje vývoj daňových příjmů, zatímco úroveň zadlužení klesá. Nárůst příjmů obcí je očekáván V ROCE 2018 jak u daňových příjmů, tak i u příspěvku na výkon státní správy. Daňové příjmy obcí budou taženy ne jenom pokračujícím hospodářským růstem, ale i změnou zákona o rozpočtovém určení daní. Ministerstvo financí odhaduje, že daňové příjmy obcí meziročně vzrostou o 22,6 mld. Kč, přičemž by z tohoto nárůstu měly víc profitovat obce zřizující mateřskou či základní školu.

Ekonomové celého světa už vyjadřují názory, že se BLÍŽÍ NOVÁ KRIZE, v článku se vůbec touto tématikou nezabývají, naopak analýza podle slov v článku v příštích letech porostu příjmy.

Navara
Navara
5 let před

Dobrý den, můžete zveřejnit ratingy před rokem 2010?

Přihlásit se