Na mníšecké radnici jsou dvě vlajky, které symbolizují boj za nezávislost a svobodu

Na mníšecké radnici jsou dvě vlajky, které symbolizují boj za nezávislost a svobodu

Foto: Michal Kroutil

Město Mníšek pod Brdy se 10. března 2022 opět připojilo k akci Vlajka pro Tibet a na budovu radnice umístilo tibetskou vlajku.

I my chceme poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu, a tak i na našem úřadě visí jeden z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané používají při nenásilných protestech.

Symbolicky je tibetská vlajka umístěna vedle žlutomodré vlajky ukrajinské, která na mníšecké radnici visí od 24. února, kdy Rusko zahájilo proti Ukrajině vojenskou intervenci.

„Vzhledem k válečným událostem na Ukrajině poslední dobou často myslím na křehkost míru. Zároveň si ale také mnohem více uvědomuji význam ideálů jako jsou svoboda, odvaha a národní hrdost, protože Ukrajinci nám každý den v přímém přenosu ukazují, že stojí zato za ně bojovat. Tibeťané svůj boj s daleko silnějším sousedem před 63 lety prohráli a stopa jejich existence je postupně vymazávána ze světa. Právě proto na ně nikdy nesmíme zapomenout. A o to více doufáme, že Ukrajinci svou nezávislost ubrání a na území jejich vlasti opět brzy zavládne mír. Jsem vděčná za způsob, jakým se mníšečtí obyvatelé pustili do finanční a materiální pomoci válečným uprchlíkům a těší mě, že jsme tento týden mohli v našem městě poskytnout azyl prvním ukrajinským matkám s dětmi, které musely kvůli válce opustit své domovy,“ zhodnotila aktuální události mníšecká starostka Magdalena Davis.

Vlajka pro Tibet je každoroční mezinárodní kampaň konaná vždy 10. března na výročí Tibetského národního povstání, které započalo 10. března 1959, kdy v hlavním městě Tibetu – Lhase – propukla revolta odpůrců čínského komunistického okupačnímu režimu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, statisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru.

Dne 10. března 2022 si připomínáme už 63. výročí tibetského povstání.
Mezinárodní kampaň “Vlajka pro Tibet” vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí na podporu Tibetu.

Cílem této akce je poukázat na porušování lidských práv v Tibetu formou vyvěšení tibetské vlajky.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se