Obyvatele Malého náměstí trápí projíždějící auta

Obyvatele Malého náměstí trápí projíždějící auta

Radnice vydala 130 vjezdových a parkovacích karet na Malé náměstí.

Některým lidem z Malého náměstí dělá starosti porušování zákazu vjezdu a parkování. Právě kvůli těmto problémům několikrát jednali s městem. Na podzim to bylo i v souvislosti s tím, že se na Malém náměstí otevírá mini školka a někteří vlastníci zdejších domů se obávali, že to jejich situaci může zhoršit.

„Můj dům nemá základy, jakmile projede kolem auto, otřásá se a opadává omítka ze zdi,“ popisuje své trable paní Kaňková z domu ve spodní, úzké části vjezdu na Malé náměstí.  Lidé právě z této lokality radnici opakovaně upozorňovali na to, že někteří rodiče, kteří vozí své děti do detašované školky 9. května, nerespektují zákaz vjezdu a zkracují si cestu průjezdem přes Malé náměstí, i když je školka přístupná z ulice Nová. Další rovina problému je v nedostatku míst k parkování na Malém náměstí. Město ho řešilo tím, že vystavilo rezidentům vjezdové a parkovací karty.

„Vydali jsme jich 120 až 130, k dispozici je ale pouze necelých 30 parkovacích míst,“ uvádí Pavla Duchoňová, vedoucí OSMI s tím, že město spolupracuje s dopravním projektantem. „Ten udělal návrh dopravního opatření, jak by šlo parkování na takto malém prostoru řešit a zároveň zachovat středový zelený pás, a s tímto řešením jsme obyvatele na společném jednání seznámili,“ informuje Pavla Duchoňová.

Po vydání vjezdových karet se podle Pavla Marouška, majitele jednoho z domů v horní části Malého náměstí, situace zlepšila. „Jsem docela spokojený. V naší části náměstí je prostoru víc, takže obavy z většího provozu nepociťujeme tak silně jako lidé z domů kolem úzké vjezdové ulice,“ uvádí.

Přes náměstí si někteří řidiči krátí cestu
Nová mini školka, která se tady po Novém roce otevřela ve zrekonstruovaném rodinném domku, podle její provozovatelky Kateřiny Brabencové situaci na náměstí nezhorší. „Jedná se o malou  skupinu pro maximálně deset dětí. Čtyři z nich jsou navíc přímo z Malého náměstí, takže budou chodit pěšky. Ostatní rodiče jsem informovala o tom, že v místě školičky parkovat nemůžou, musejí nechat auto například na centrálním náměstí a projít Nádražní ulicí,“ dodává k tomu provozovatelka nové mini školky.

Oslovení obyvatelé z obou částí náměstí se shodují na tom, že řešení situace s porušováním zákazu vjezdu a neoprávněným parkováním by určitě přinesl přísnější dohled a pokuty od městské policie. Optimální by podle nich bylo, kdyby situaci tady kontrolovala vždy ráno před osmou hodinou, kdy lidé vozí děti do školek, a pak po obědě, kdy si je mnozí vyzvedávají. „Vždy ráno a odpoledne tam pohyb těch aut bezesporu je. Domnívám se, že bez větší kontroly a také přísnosti ze strany městské policie se to neobejde,“ říká místostarostka Daniela Páterová.

Městští strážníci v minulém měsíci věnovali kontrolám na Malém náměstí vcelku devět a půl hodiny. „Byli jsme tam v problematických ranních i odpoledních hodinách. Průjezd aut tam sice byl poměrně velký, ale šlo o auta osob a firem, které mají k vjezdu oprávnění. Pouze dva případy jsme mohli řešit pokutou, protože šlo o rodiče, kteří vezli svoje dítě do detašované školky 9. května,“ dodává k tomu Milan Kotouč, velitel městské policie.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovaný
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se