Portál občana zkvalitní a zrychlí komunikaci městského úřadu s veřejností

Portál občana zkvalitní a zrychlí komunikaci městského úřadu s veřejností

Vedení města Mníšek pod Brdy dalo zelenou další modernizaci komunikace občana s úřadem a spouští Portál občana. Elektronická komunikace s úřadem ušetří váš čas a umožní fungování z domova nejenom v případě izolace nebo karantény, ale i když vás bolí nohy, nemáte čas, nebo se vám prostě jenom nikam nechce.

Odkaz do Portálu občana najdete jednoduše na hlavní stránce webu www.mnisek.cz nebo přímo na adrese: https://portal.mnisek.cz/portal/rzs.html.

Výhody využívání Portálu občana:

 • Možnost vyplnit online formuláře bez toho, aniž byste se museli dostavit na městský úřad (až na situace, kdy to zákon vyžaduje). Vaše podání bude zpracováváno způsobem, jako byste jej učinili osobně na úřadě. Vy přitom učiníte podání odkudkoliv, například z pohodlí domova.
 • Využívání Osobního účtu, kde vidíte poplatky vůči městu, které musíte uhradit a zároveň ty, které už jste uhradili.
 • Pro platbu některých poplatků můžete využít Platební bránu a zaplatit QR kódem, platební kartou nebo rychlým platebním tlačítkem.
 • Kromě předvyplněných nacionálií se v některých formulářích automaticky předvyplní další údaje, které jsou už úřadu známé. Nebudete tedy muset nic zbytečně vypisovat.


REGISTRACE A PŘIHLÁŠENÍ

Abyste mohli začít využívat služby na Portálu občana, musíte se nejdříve zaregistrovat a přihlásit. To můžete udělat jedním z níže uvedených způsobů:

 • e-Občanka
  Pokud máte e-Občanku s aktivovaným čipem, můžete se do Portálu občana přihlásit přímo.
  Pokud sice máte e-Občanku, ale neaktivoval jste si čip, doporučujeme navštívit pracoviště pro výdej osobních dokladů (nejblíže MÚ Dobříš). K aktivaci nepotřebujete nic, pouze e-Občanku a vymyslet si dva číselné kódy.


Identitaobcana.cz

Pro autorizované přihlášení k portálu můžete využít některou z níže uvedených metod Identitaobcana.cz, což je identifikační brána, která je součástí státem provozovaného systému pro bezpečné a zaručené vzdálené ověření totožnosti uživatelů.

 • Bankovní identita
  Pokud používáte elektronické bankovnictví, je přihlášení opravdu snadné. V přihlášení pomocí bankovní identity si vyberete svoji banku a zadáte uživatelské jméno a heslo pro přihlášení do banky. Banka vás ověřila, když vám udělovala přístup do elektronického bankovnictví, proto nemusíte absolvovat žádné dodatečné registrace ani ověřování.

 • Jméno + heslo + SMS (NIA ID)
  Pokud e-Občanku nemáte, stačí vyplnit krátký registrační formulář na INTERNETU a poté se dostavit na nejbližší CzechPoint (MÚ Mníšek pod Brdy, přízemí vpravo od vchodových dveří). Tam ukážete svůj stávající občanský průkaz, zvolíte si přihlašovací údaje a od té chvíle můžete využívat elektronických služeb i bez e-Občanky.
 • Mobilní klíč eGovernmentu (včetně mobilního klíče pro přístup k ISDS)
  Jde o mobilní aplikaci, kterou si můžete zdarma stáhnout a pak ji spárovat s Národním bodem potvrzením shodnosti QR kódů. Tento proces je ve srovnání s předešlými dvěma trochu složitější, ale nevyžaduji vaši fyzickou přítomnost ani na úřadě ani na CzechPointu. Podrobnosti naleznete ZDE.


PLATBY POPLATKŮ

Platební portál
Platební portál je místo, kde můžete zaplatit svůj poplatek i bez přihlašování do systému a stačí vám k tomu znalost variabilního symbolu nebo rodného čísla.

U plateb máte ovšem dvě možnosti:

 • Platba bez přihlášení

Platební portál nevyžaduje žádné přihlášení. Vyplníte pouze jméno, příjmení, e-mail a variabilní symbol platby do jednoduchého formuláře a dáte Ověřit platbu.
Systém zobrazí neuhrazené poplatky, které jsou na daný variabilní symbol evidovány.
Tlačítkem Zaplatit se otevře platební brána, která vás vyzve k zadání čísla platební karty a třímístného CVC2/CVV2 kódu. Transakci zrealizujete tlačítkem Zaplatit. Na uvedený e-mail dojde potvrzení o transakci.

 • Platba autorizovanou platební bránou
  Můžete využívat k platbě všechny výhody integrace Osobního účtu a Platební brány.
  V záložce Osobní účet se zobrazí vystavené předpisy plateb za místní a správní poplatky, případně pokuty. Mezi podrobnostmi o každém poplatku je i informace, zda byl již tento závazek uhrazen.
  Poplatky je možné uhradit jednotlivě QR kódem, platební kartou, nebo tlačítkem banky pro více plateb.


Co mohu přes Portál občana uhradit?

 • Poplatek za svoz komunálního odpadu (od roku 2023)
 • Místní poplatek za psa
 • Správní poplatek (stavební úřad)


Jaké jsou výhody Platební brány?
Placení přes platební portál je rychlé a bezpečné. Stačí několik kliků a máte zaplaceno, bez nutnosti návštěvy úřadu nebo přepisování údajů do internetového bankovnictví. Všechny operace probíhají s nejvyšší úrovni zabezpečení a ochrany osobních údajů. Používané platební brány splňují mezinárodní standard 3D Secure.
Samotná platba probíhá na straně provozovatele platební brány. Úřad nemá údaje o platební kartě a podrobnostech transakce k dispozici, dostane pouze zprávu, že pohledávka s konkrétním variabilním symbolem byla uhrazena.

PODÁVÁNÍ ŽÁDOSTÍ A FORMULÁŘŮ

O co mohu přes Portál občana žádat?
Bude možné podávat různé žádosti, které se automaticky propojí s elektronickou spisovou službou, kterou používají všichni úředníci.

 • Žádost o zábor veřejného vlastnictví
 • Žádost o povolení kácení dřevin
 • Žádost o vydání rybářského lístku
 • Žádost o pronájem městského bytu
 • Oznámení o uspořádání veřejné produkce
 • a řadu dalších


Hradit poplatky i podávat žádosti lze samozřejmě i nadále tak, jak jste zvyklí. Používání Portálu občana je čistě dobrovolné.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se