Předvánoční Slovo starostky

Předvánoční Slovo starostky

Starostka Mníšku pod Brdy Magdalena Davis

Vážení a milí spoluobčané,
rok 2020 se pomalu chýlí ke konci a poslední slunečné dny kontrastují s tím, co se již mnoho měsíců odehrává v našich životech. Máme za sebou nelehký rok, který se do novodobé historie nepochybně zapíše jako jeden z nejhorších roků od pádu komunismu v r. 1989.
Kromě ohrožení zdraví a ekonomického propadu s sebou přinesl i zásadní narušení našich zvyků, sociálních vazeb, společenských tradic a blízkého osobního kontaktu. Přizpůsobujeme se novým podmínkám, fyzické doteky a pozdravy nahrazujeme novými gesty, rekvalifikujeme se na jiná zaměstnání, téměř necestujeme a častěji chodíme na procházky. Školáci již považují online výuku za samozřejmost, senioři se naučili používat videokonferenční aplikace k hovorům s rodinou a firmy zavedly institut práce z domova. Nákupy, informace i zábava se přesunuly na internet a tempo digitalizace se zrychlilo.
Troufám si však tvrdit, že společně s ním se zrychluje i naše chápání toho, co má skutečnou hodnotu: rodina, přátelé, příroda, pospolitost, pohyb, kultura, svoboda …dosaďte si sami. Obdobím krize se samozřejmě nelze vyhnout, jsou součástí dynamiky života stejně jako výdech a nádech (a zkuste se pořád jen nadechovat…).
Mnohem důležitější je však míra ochoty se z krizí poučit a nebát se svůj život změnit. Kvalita života se možná začne jevit jako důležitější než společenský status a čas strávený s dětmi, starými rodiči či přáteli o něco více naplňující než výše příjmu. Změny se odehrávají na všech úrovních, od té osobní až po tu celospolečenskou. Nevyhýbá se ani našemu městu, kde se již několik týdnů zabýváme tím, jak se na nové podmínky co nejlépe adaptovat. Ne, že by nás v tom stát nějak zvlášť podpořil. V důsledku schválení daňového balíčku ve Sněmovně dne 20. listopadu se roční příjmy krajů a obcí sníží o 130 miliard Kč, a Mníšek tak ročně přijde o 21,5 milionů Kč, čímž se snaha o sestavení rozpočtu města na rok 2021 stává spíše disciplínou ze světa sci-fi. Pevně však doufám, že Senát coby pojistka legislativního procesu vrátí daňový balíček poslancům k přepracování a výsledek nakonec bude příznivější.
Jsou před námi Vánoce, symbol světla a naděje. Poprvé za dlouhou dobu zřejmě bez honby za dárky v přeplněných nákupních centrech, skromnější, ale možná o to osobnější a pravdivější. Rozhodli jsme se k předvánoční atmosféře přispět i třemi mníšeckými koncerty v duchu nové doby, podrobnosti najdete v tomto článku.

Přeji Vám krásný adventní i vánoční čas.

Magdalena Davis

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se