Přímé autobusové spojení Mníšek – Praha je na obzoru

Přímé autobusové spojení Mníšek – Praha je na obzoru

První spoj nové expresní linky 319 by měl z mníšeckého náměstí vyjíždět v 05:52

Vážení spoluobčané,
dělá mi velkou radost, že mohu přinést dobré zprávy ohledně vývoje jednání o zavedení přímé autobusové linky z Mníšku do Prahy! Jak jsem Vás již informoval koncem loňského roku, vedení města usiluje o zvýšení efektivity veřejně dopravy pro obyvatele Mníšku po Brdy, Rymaně a Stříbrné Lhoty, ale také o nápravu restriktivních opatření ve veřejné dopravě v neprospěch obyvatel Mníšku pod Brdy, ke kterým došlo zejména v letech 2020 – 2022 (zrušení přímých autobusů směr Příbram, omezení vlakové dopravy, zrušení zastávky na dálnici). Z těchto důvodů došlo v mezidobí k jednáním se zástupci příslušných organizací a modelaci návrhu expresního autobusového spojení
Mníšek pod Brdy – Praha, které bude mít, dle mého názoru, pro naše obyvatele určitě velmi pozitivní přínos.
Ačkoliv na přesných detailech řešení se ještě pracuje, již nyní je jasné, že od konce letošního roku by mělo být reálné zavedení zcela nového, expresního autobusového spoje na trase Mníšek pod Brdy – Praha a zpět, který výrazně zkrátí dobu cestování mezi naším městem a Prahou. Nově vzniklé spoje by měly jezdit v dostatečných intervalech v pracovní dny v ranní a v odpolední špičce a měl by jich být takový počet, aby se lidem skutečně vyplatilo dát přednost veřejné dopravě před autem. Konkrétní počet spojů je v jednání, nicméně, aby opatření dávalo smysl, měly by tyto spoje jet alespoň dvakrát za hodinu. Určitě budeme jako vedení města bojovat i za to, aby část přímých spojů jela také z Rymaně, která je dnes nejhůře dostupná ze všech částí města, byla postižena omezením vlakové dopravy, a lepší spojení by si jistě zasloužila. Nemluvě o tom, že v minulosti takovéto přímé spojení z Rymaně existovalo, ale časem bylo zrušeno. Novými expresními spoji by měly být dále obslouženy Staré sídliště, pochopitelně centrum města (tj. zastávky Náměstí a Pražská) a směr Šibenec. Poslední zastávkou na území města ve směru do Prahy bude zastávka Pražská a následně až Lihovar, čímž se dojezdová doba zkrátí a odpadne také nepříjemnost v podobě omezené časové platnosti jízdenky. 
Domnívám se, že zkrácení času dojezdu je významným atributem zvýšení komfortu cestování, neboť při každodenním dojíždění se ušetřené minuty promění za měsíc v několik ušetřených hodin, což je jistě další motivací cestovat veřejnou dopravou a ulehčit tak přetíženým silnicím i přírodě.
Zbývá také dořešit finanční náklady navrhovaných opatření, které jsou ale dle prvních propočtů pro město únosné. V jednáních hodláme dále pokračovat také pokud jde o možnost zřízení nočního spoje (alespoň v pátek a sobotu), který by rovněž mohl pomoci lidem vracejícím se z koncertů, oslav, z letiště apod.

Jakmile budou k dispozici další detaily k expresnímu autobusovému spojení, budu Vás opět touto cestou informovat.

Přeji vám krásné jarní dny.

Michal Trkan, radní

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se