Vyhráli jsme dvě Křišťálové popelnice, protože třídíme nejlépe

Vyhráli jsme dvě Křišťálové popelnice, protože třídíme nejlépe

Místostarostka Hana Kotoučová s velkou křišťálovou popelnicí, cenou pro absolutního vítěze soutěže

Mníšek pod Brdy zvítězil v celorepublikové soutěži „My třídíme nejlépe“ v kategorii měst nad 5 0000 obyvatel, kterou každoročně vyhlašuje Středočeský kraj ve spolupráci se společností EKO-KOM a. s. K tomu se ještě podařilo získat velkou putovní Křišťálovou popelnici určenou pro absolutního vítěze celé stejnojmenné soutěže.

Soutěž v třídění odpadů je určena všem obcím ČR zapojeným do jejího systému třídění a využití odpadu (koná se od roku 2003 s výjimkou dvou covidových let). Ten podle její statistiky třídí 75 % obyvatel České republiky, přičemž každý občan každoročně vytřídí až 78 kg papíru, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů.

Cesta do finále
Do užšího výběru postoupilo dalších 65 nejlepších měst a obcí (zástupci byli z každého kraje a seznam doplnilo Hlavní město Praha). Jako v minulých letech se i tentokrát soutěžilo ve třech velikostních kategoriích: do 500 obyvatel, od 501 do 5000 obyvatel a v kategorii nad 5000 obyvatel.
Do celorepublikového finále „O křišťálovou popelnici 2022“ postoupil Mníšek pod Brdy ze 2. místa v krajském kole soutěže „My třídíme nejlépe“.

Hodnotící kritéria
V celorepublikovém hodnocení o těch nejlepších rozhodovala celá řada kritérií a přihlíželo se také na celkové podmínky pro nakládání s odpady v obci. Hodnocení probíhalo na základě údajů poskytovaných obcemi systému EKO-KOM v rámci jejich pravidelného výkaznictví. Hodnotilo se množství vytříděného odpadu na osobu a rok pro každou sbíranou komoditu. Hodnotil se také poměr tříděného odpadu a produkci komunálního odpadu či hustota sběrné sítě. Body navíc získaly obce s nízkou produkcí směsného komunálního odpadu, a také obce, které sbírají všechny povinné komodity.

Hana Kotoučová na vyhlášení výsledků v Hradci Králové. Zleva: David Surý, vrchní ředitel sekce ochrany životního prostředí, MŽP; Zbyněk Kozel, generální ředitel EKO-KOM; Petr Šikýř, provozní ředitel, EKO-KOM a Martina Filipová, ředitelka oddělení regionálního provozu, EKO-KOM.

Slavnostní vyhlášení
Ceny při slavnostním ceremoniálu v Hradci Králové ve středu 21. června převzala místostarostka Hana Kotoučová, do jejíž gesce odpadové hospodářství patří. „Tímto bych chtěla poděkovat obyvatelům Mníšku pod Brdy za to, že se chovají k životnímu prostředí zodpovědně a odpad ze svých domácností třídí. Cesta ke Křišťálové popelnici pro nás byla během na dlouhou trať, odpadové hospodářství se u nás mění v podstatě od roku 2012, kdy došlo k první výrazné změně v odpadové politice města. Od té doby se snažíme dobře třídit, vzděláváme se, abychom třídili správně. Motivujeme se tím, že odpad má smysl recyklovat a získáváme za to i peněžité odměny do městského rozpočtu. Na této ceně mají ovšem podíl všechna zastupitelstva, která se věnovala odpadům léta zpět a já jen přijela cenu převzít,“ hodnotí cestu k úspěchu celého města a všech jeho obyvatel místostarostka Hana Kotoučová a dodává: „Na druhou stranu si ale přiznejme, že řada z nás má pořád mezery v kvalitě třídění. Vhazujme proto do barevných nádob pouze to, co tam patří. Sešlapávejme plastové láhve a rozebírejme papírové krabice tak, aby se do sběrných nádob vešlo co nejvíce odpadu a popeláři nejezdili takzvaně pro vzduch, což je pro městskou kasu neekonomické. Děkuji všem, kteří se snaží třídit správně.“

Malá popelnička zůstane na mníšecké radnici natrvalo. Velká popelnice, která je putovní, je zatím vystavena na radnici a Mníšek pod Brdy doplnil seznam vítězů vyrytý na této trofeji.

V kategorii nejmenších obcí do 500 obyvatel nejvíce zabodovala Tři Studně (Vysočina). Ve střední kategorii, tedy mezi obcemi s 501 až 5 000 obyvateli vystoupala nejvíce Vrbice (Jihomoravský kraj). V kategorii nad 5 000 obyvatel obsadil 2. příčku Turnov, třetí skončilo Vysoké Mýto.

Velká popelnice je putovní a převáží se v dřevěné dóze. Součástí ocenění byl i krásný květinový pugét

Malá popelnička zůstane na mníšecké radnici natrvalo

Použitá foto: Odpadyaobce.cz a autor

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se