Vzpomínkové akty k 78. výročí ukončení 2. světové války

Vzpomínkové akty k 78. výročí ukončení 2. světové války

U pomníku na Skaleckém náměstí

Dnes si připomínáme 78 let od ukončení 2. světové války, nejtragičtějšího konfliktu v dějinách lidstva, během kterého zahynulo 62 milionů lidi. Z toho přes 340 tisíc obětí bylo z území předválečného Československa.

U příležitosti tohoto významného výročí položili členové Rady města Mníšek pod Brdy, starosta Petr Digrin a místostarostky Daniela Páterová a Hana Kotoučová, věnec a květiny v českých národních barvách u čtyř pomníků na území našeho města.

Poklonili se památce všech vojáků spojeneckých armád (zejména pak Sovětského svazu, Velké Británie, USA a řady dalších), kteří v zájmu porážky hitlerovského Německa zaplatili daň nejvyšší, svůj život.

Poklonili se všem, kteří se v roce 1939 nesmířili s německou okupací Československa, podařilo se jim z vlasti včas odejít a zapojit se do války v rámci armád protihitlerovské koalice. Za svou vlast, za svobodné Československo, umírali v těžkých bojích na poušti u Tobrúku, v mrazech u Sokolova, ve slovenských horách při Slovenském národním povstání, ale také například v leteckých soubojích nad Anglií.

Poklonili se všem, kteří za hranice neodešli a zůstali na území tzv. Protektorátu Čechy a Morava a proti okupantům bojovali v rámci domácího ilegálního odboje. Po odhalení jejich činnosti je pak čekala téměř jistá smrt, které předcházelo nelidské týrání při gestapáckých výsleších v pražské Petschkárně či brněnských Kounicových kolejích a potom další utrpení v nacistických věznicích a koncentračních táborech jako byly Terezín, Mauthausen či Buchenwald.

Oběť všech těchto hrdinů nebyla marná, byla naplněna 8. května 1945, kdy válka v Evropě skončila a Československo bylo osvobozeno.

Za to vám všem patří naše vděčnost a poděkování. Bez vás bychom tu nebyli!

NIKDY NEZAPOMENEME!

Proslov u pomníku na náměstí F. X. Svobody
Na hřbitově u hrobu padlých rudoarmějců
U pomníku v Rymani
Na náměstí F. X. Svobody

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se