Zkrášlení skaleckých kapliček pomůže veřejná sbírka

Zkrášlení skaleckých kapliček pomůže veřejná sbírka

Skalecké kapličky čekají na osazení kamennými reliéfy s motivy jednotlivých zastavení Křížové cesty. Oprava nik byla dalším krokem k jejich kompletní rekonstrukci.  Pak budou připravené znovu se utkat o celorepublikový titul Památka roku. Na obnovu kapliček můžou přispět i lidé.

Ve čtrnácti kapličkách na Skalce se objeví umělecké kamenosochařské reliéfy s motivy křížové cesty. Předcházel tomu restaurátorský průzkum, který ve spolupráci s Národním památkovým ústavem zmapoval rozsah poškození původních maleb v těchto nikách a stanovil způsob jejich zakonzervování a také toho, jak budou kamenné reliéfy uchyceny.

Lidé mají možnost už podruhé na obnovu skaleckých kapliček spolu s městem a mníšeckou farností přispět. Sbírku vyhlásil P. Jan Dlouhý, farář Římskokatolické církve v Mníšku, v rámci jedné z jarních kulturních akcí na Skalce.

10 162
korun bylo
koncem října od lidí
v kasičce

Veřejná sbírka probíhá buď formou převodu na bankovní účet vedený u České spořitelny a.s. pod číslem 30031-0388055349, hotovostní platbou na pokladně městského úřadu, anebo vhozením mincí nebo bankovek do kasiček, které byly až do konce října na Skalce.  Od konce května do konce října do nich lidé na kapličky věnovali 10 162 korun.  Veřejná sbírka skončí 25. května 2019.

Prostředky od lidí ve výši zhruba 150 tisíc korun, které se poskládaly už v první sbírce před zhruba pěti lety, pomohly spolu s financemi od města a dotací Středočeského kraje k opravě vnějšího pláště všech kapliček. Na jaře skončila také oprava dřevěného mostku přes skalecký rybníček. Město kapličky postupně rekonstruuje od roku 2014. Vloni kapličky postoupily do finále soutěže o titul Památka roku 2017.

Rozhovor s autorem uměleckých reliéfů, kamenosochařem Martinem Mikulou vyjde v prosincovém Zpravodaji městečka pod Skalkou.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se