Mníšek má dva nové Kameny zmizelých. Slavnostně jsme je odhalili při Vzpomínce na židovské spoluobčany

Mníšek má dva nové Kameny zmizelých. Slavnostně jsme je odhalili při Vzpomínce na židovské spoluobčany

Místostarostka Daniela Páterová

První únorovou neděli uspořádalo město Mníšek pod Brdy druhý ročník akce s názvem VZPOMÍNKA NA ŽIDOVSKÉ SPOLUOBČANY.

Hodinu před polednem začal před městským úřadem slavnostní pietní akt. Jeho cílem bylo důstojným způsobem uctít památku 28 mníšeckých obyvatel, které kvůli jejich židovskému původu zavraždili během 2. světové války nacisté.
Po proslovech mníšeckého starosty Petra Digrina a 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Věry Kovářové se přistoupilo k pamětní desce se jmény 28 mníšeckých obětí holokaustu. Místostarostka Daniela Páterová přečetla postupně jejich jména a k nim uvedla věk, ve kterém byly zavražděny. Na seznamu byly i děti ve věku 7, 12 nebo 13 let. Řada diváků se neubránila slzám, hluboký dojem to zanechalo ve všech přítomných. Po symbolické minutě ticha následoval zpěv české státní hymny v podání Libušky Hrubé z dětského chrámového sboru Schola. Symbolicky tak zazpívala svým vrstevníkům, kteří neměli tolik štěstí, aby žili v míru a jejich život vyhasl předčasně.

Před domem Nathanových


Potom se shromáždění přesunulo o 50 metrů výše Dobříšskou ulicí k domu č. p. 53, před kterým jsou od loňského ledna umístěny dva Kameny zmizelých věnované manželům Hugovi a Aloisii Nathanovým. Nejdříve pohovořila judaistka Jindřiška Rosenbaumová o významu Kamenů zmizelých, poté se přítomní dozvěděli zajímavé informace o rodině Nathanových. Nakonec zazněl Žalm č. 103 v podání Pavly Novákové, sbormistryně Scholy a učitelky ZUŠ.

Před domem Šikových


Následoval delší přesun do Pražské ulice k domu č. p. 189, kde jsme slavnostně odhalili nové dva Kameny zmizelých věnované Anně a Růženě Šikovým (matka s dcerou). Judaistka přednesla větu z Talmudu: „Člověk je zapomenut pouze tehdy, když je zapomenuto jeho jméno“, potom se účastnici seznámili s reáliemi o rodině Šikových.
Památku obětí holokaustu jsme uctili také položením žlutých růží u pamětní desky i všech čtyř mníšeckých Kamenů zmizelých.

Poledne ukončilo téměř hodinu trvají oficiální část akce. Na židovské spoluobčany se odpoledne vzpomínalo v Pavilonu, tentokrát už ale veseleji, při muzice a tanci.

Foto: Petr Marhoul
Další fotografie najdete na mníšeckém facebookovém profilu.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovaný
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se