Mníškem projde masopustní průvod maškar, zapojit se do něj může každý

Mníškem projde masopustní průvod maškar, zapojit se do něj může každý

Masopustní maškary před zámkem (2022). Foto: Petr Marhoul

Nenechte si ujít tradiční masopustní průvod, který projde Mníškem v sobotu 4. února 2023. Startuje ve 13:30 na farní zahradě (nám. F. X. Svobody 38).

Můžete se těšit na Medvěda hrajícího na basu, Slamáka, Masopusta s ukulele, Bábu s nůší, Žida s pejzy v kaftanu tlačícího vozík, Smrtku hrající na flétnu a spoustu dalších roztodivných masek.
Na všechny v průvodu, kolemjdoucí i hostitele masek, čeká spousta legrace, veselých tanečků a chytlavých písniček.

Všichni zájemci o zapojení do průvodu maškar jsou vítáni. Pokud potřebujete inspiraci pro výrobu masky, řadu tradičních maškar najdete v článku.
Na maškary čeká dlouhá cesta s několika zastávkami, kde budou hospodáři pohoštěny jídlem a pitím a za odměnu vezmou hospodyni do kola při veselé písničce.

Masopust (po obnovení tradice se půjde již podvanácté) organizuje mníšecký spolek ROREJS se spoustou jejich přátel. Fotky z loňského průvodu najdete na facebooku.

MASOPUST je třídenní lidový svátek, který se slavil ve dnech, předcházejícím Popeleční středě (ta letos vychází na 22. února), kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, byl pohyblivým svátkem i masopust.
Vyvrcholením masopustu byly průvody maškar, hrála se masopustní divadelní představení, secvičená obvykle žáky. Obchůzky masek neměly závazná pravidla; záleželo na vtipu a pohotovosti „maškarádů“, jaké taškařice budou provádět. Masky byly všude pohoštěny – něčím k zakousnutí a především pálenkou a pivem, které ještě zvyšovaly rozpustilost a veselí. Bývalo však i několik tradičních masek, které se objevovaly každoročně. Mezi ně patřil například medvěd, někdy vedený na řetězu medvědářem. Jinou tradiční maskou bývala takzvaná klibna (= šiml, kobyla, koníček), skrývající často dvě osoby. Objevovala se i maska s jezdcem na koniŽid s pytlem nebo rancem na zádechbába s nůšíkominík se žebříkemkozel a mnoho dalších.
O masopustních rejích z Čech i Moravy jsou dochovány písemné zprávy již ze 13. století, i když svátek je zřejmě ještě staršího data. Od středověku mravokárci vystupovali proti rozpustilostem, které se o masopustu děly, lidem to však nijak neubíralo na dobré náladě.

Trasa průvodu:

Soutěže:

Rorejsové, kteří jsou organizátory masopustního průvodu se rozhodli jednotlivé maškary motivovat a vyhlásili soutěž o lákavé ceny:

PET láhev piva z Pivovaru Kytín získá Nejdůmyslnější dospělá maska!
Lahodný dort z Cukrárny Pěší zóny dostane Nejlepší dětská maska!
Basu piv vyhraje Nejlepší dospělá skupinová maska (alespoň 4 lidé)!

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se