Nový rok přivítá z mníšeckého kostela houslový virtuóz PAVEL ŠPORCL

Nový rok přivítá z mníšeckého kostela houslový virtuóz PAVEL ŠPORCL

Pavel Šporcl. Foto: Lenka Hatašová

V pátek 1. ledna 2021 se od 16:00 v mníšeckém kostele sv. Václava uskuteční NOVOROČNÍ KONCERT PAVLA ŠPORCLA.
K jeho sledování vás zve město Mníšek pod Brdy a místní římskokatolická farnost.

Během koncertu zazní i Pavlova vlastní virtuózní Variace na píseň Kde domov můj pro sólové housle. Vychutnat si ji můžete na YOUTUBE.

Ke svému záměru, proč si vybral píseň Kde domov můj a zkomponoval na ni variace, Pavel Šporcl před čtyřmi lety uvedl: „Chci jejím prostřednictvím vyjádřit své vnitřní pocity a vztah k této zemi. Je v ní láska, hrdost, ale i určité obavy. Zrcadlí vlastně i ohlédnutí do daleké historie v podobě citace písně Ktož jsú boží bojovníci. Mám Českou republiku opravdu rád a věřím, že stojí za to zde žít. A to i přesto, že se mi některé skutečnosti okolo nás nelíbí. Přál bych si, aby z této skladby lidé cítili pocity národní sounáležitosti, která je, myslím, velice potřebná.“

Koncert můžete sledovat zdarma na oficiálním facebookovém profilu města MNÍŠEK POD BRDY nebo na mníšeckém kanálu YOUTUBE.

Houslový virtuóz Pavel Šporcl nebude koncertovat v Mníšku poprvé. V září 2019 vystoupil v Barokním areálu Skalka s cikánskou cimbálovkou a na jejich společný koncert přišlo více než 500 diváků.
Vyšel s ním rozhovor ve Zpravodaji městečka pod Skalkou (č. 288/2019), v online verzi si ho můžete přečíst zde: Klasická hudba se dá hrát i jinak než ve fraku s motýlkem.

Pavel Šporcl (* 1973 v Českých Budějovicích).
Český houslový virtuoz světového renomé. Po studiích na konzervatoři a na AMU studoval houslovou hru v USA. Vystupuje na světových pódiích a festivalech i s renomovanými orchestry (Česká filharmonie, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, National Orchestra de France, Liverpoolská královská filharmonie atd.). Posluchače navíc zaujal svým velmi neformálním vystupováním a oblékáním, kterým se jim snaží co nejvíce přiblížit (stylizovaný „pirátský“ šátek na hlavě, nechal si postavit unikátní modré housle pro 21. století).  Vedle klasické hudby koncertuje a nahrává i jiné žánry,  čemž svědčí pop-crossoverové album Sporcelain (2012) nebo s cikánskou kapelou vydané album Gipsy Way & Gipsy Fire (2014). Svými vystoupeními podporuje benefiční projekty nadací a neziskových organizací.
Je ženatý s herečkou Barbarou Kodetovou, se kterou vychovává tři dcery.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se