Odpolední program rodinného festivalu ŠTRŮDL sliboval na Farní zahradě zábavu pro menší i odrostlejší děti i pro dospělé publikum.
Nejdříve v příjemném stínu rozložitého ořešáku vystoupila trojice vi.TVOR s totemovými loutkami,, aby velectěnému obecenstvu zahráli pohádku O Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém. Princ Dřevomír se chtěl ženit, aby od otce dostal půlku království, ale za svou nevěstu si vybral princeznu, kterou věznil zlý čaroděj. Na cestě do jeho Železného zámku naštěstí potká Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého, kteří mu se vším pomáhají. Čaroděj se svou zlomyslnou cháskou, vousáčem s méně vousy a vousáčem s více vousy, ovšem nehodlá princeznu vydat bez boje. S pomocí nových kamarádů ale Dřevomír všechny čarodějovy úklady zdárně překoná. Díky Dlouhému osvobodí princeznu zakletou do žaludu na vysokém dubu. Aby zachránil princeznu zakletou do zlatého prstenu, musí Široký nejdříve vypít hluboké jezero, kam ji čaroděj ukryl. Při posledním úkolu Bystrozraký odhalí, že čaroděj zaklel princeznu do diamantu a schoval ji v tvrdé skále. Dřevomír pomocí autogenu skálu i diamant rozřízne, čaroděj vzteky pukne, princezna je osvobozena a může se slavit slavná svatba.
Potom došlo na avizované překvapení, kdy na pódiu vystoupila taneční dvojice ARTUR a TERKA z taneční školy Swingmove. Divákům předvedli swingový tanec Lindy Hop, který se vyvinul v černošských tančírnách v Harlemu v New Yorku na přelomu 20. a 30. let minulého století. Je směsicí mnoha tanců s výrazným vlivem jazzu, stepu, breakaway a charlestonu, což vysvětluje jeho dynamiku a rozmanitost. Po ukázce následovala výuka Lindy Hopu, do které se zapojily desítky zájemců.
Závěr patřil CIRKUSu TETY a jeho vizuálně-pohybové performanci Ke zdi, ve které se snoubí prvky nového cirkusu, fyzického divadla a současného tance a vychází z techniky visuté akrobacie. Diváci viděli kovové objekty, odrazy prostoru, těla, formace i deformace, narušení, úhel pohledu. Performerky používaly tlak, tah, rovnováhu, skluz, zhup nebo náklon.
Po představení následoval workshop na akrobatických šálách pro děti, kde se měly možnost v praxi seznámit s gravitačním zákonem.
Ostatní fotografie najdete na mníšeckém facebookovém profilu.
Další reportážní články věnované ŠTRŮDLU 2024:
V Pavilonu zahrála před zničením Marťany kapela PROTON
Porota vybírala ze 16 štrúdlů