Skalecké kapličky zvítězily v celostátní soutěži Památka roku 2019

Skalecké kapličky zvítězily v celostátní soutěži Památka roku 2019

Po rekonstrukci se staly kapličky znovu ozdobou Skalky

Velkého úspěchu dosáhl komplex zrekonstruovaných 14 kapliček křížové cesty na Skalce. V celostátní soutěži Památka roku 2019 (v kategorii rekonstrukce do 2 milionu Kč bez DPH) byl odborníky vyhodnocen jako nejzdařilejší.

S vítězstvím v celostátním kole se pojí i odměna ve výši 50 000 Kč.

Slavnostní vyhodnocení vítězů soutěže proběhlo ve čtvrtek 18. června 2020 v budově Českého muzea hudby. Skalecké kapličky zvítězily v konkurenci dalších devíti projektů.
Na druhém místě se umístila Štáflova chalupa v Havlíčkově Brodě, třetí skončila Stará radnice na Palackého náměstí v Dačicích.
Do celostátního kola soutěže Památka roku 2019 postoupil mníšecký projekt jako vítěz krajské soutěže.

Opravy skaleckých kapliček byly dokončeny v roce 2017 a kromě města Mníšek pod Brdy a Středočeského kraje na ni významnou měrou přispěli také občané 100 tisíci korunami z veřejné sbírky. Osazení prázdných kapliček kamennými motivy křížové cesty zhotovil v letech 2018-2019 kameník Martin Mikula. Jím zvolený materiál i způsob zobrazení jsou plně v souladu s charakterem tohoto barokního areálu, a dotváří tak atmosféru této jedinečné kulturní památky. Kromě města Mníšek pod Brdy a místní Římskokatolické farnosti pomohla sochařskou výzdobu financovat další veřejná sbírka, která vynesla 42 490 Kč.

Cena Památka roku se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy nemovité kulturní památky, budovy nebo souboru staveb, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí. Hodnoceny mohou být např. zámek, hrad, klášter, jejich areál, kostel, palác, radnice, divadlo, obytná stavba, charakteristická část zástavby, vojenský nebo zemědělský brownfield, veřejný prostor, park.

Po rekonstrukci se staly kapličky znovu ozdobou Skalky

 

 

Motivy křížové cesty jsou dílem kameníka Martina Mikuly. Foto: Petr Marhoul
Stav kapličky před rekonstrukcí
Stav kapličky před rekonstrukcí
Stav kapličky před rekonstrukcí

 

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se