Skalka bude hostit premiéru Koncertu pro les

Skalka bude hostit premiéru Koncertu pro les

Spojení hudby a přírody ve skladbě pro solo fagot, komorní orchestr a sbor v autorské skladbě Koncert pro les boří hranice klasické hudby. Namísto premiéry v koncertní síni, proběhne první uvedení přímo uprostřed lesa – ve dnech 8. a 9. července v okolí kláštera Skalka v Mníšku pod Brdy. Nejen koncert, ale i zážitek ve formě site-specific odehraje nově vzniklý mezinárodní ansámbl a sbor STRO.MY se sólistkou prestižního berlínského orchestru Michaelou Špačkovou.

Mapa s vyznačeným místem konání koncertu a záchytnými parkovišti

“Spojení hudby a přírody, to je pro mne to nejbližší a velmi niterné téma. Už od dětství pro mne les představuje symbol harmonie a dokonalosti, který momentálně čelí velkému nebezpečí,“ odhaluje mladý skladatel Jiří Trtík, který do roku 2020 působil v Americe. Skladbou Koncert pro les chce autor vzdát hold lesům, které se před našima očima proměňují a o které v poslední době přicházíme.
Jako hlavní sólistka vystoupí fagotistka Michaela Špačková. Ve svém oboru patří mezi světové špičky, což potvrdila i se svým čerstvým angažmá na pozici 1. fagotu v prestižním Konzerthausorchester Berlin. “Fagot mne fascinuje svým zabarvením a výrazností, ve skladbě symbolizuje individuální a silný, neboli “mateřský” strom. Majestátní středobod a srdce lesní komunikace, který skrze kořeny propojuje ostatní stromy a nabízí jim ochranu,” vysvětluje Jiří Trtík.

Koncert pro les se bude skládat ze dvou částí:
V první části budou hudebníci rozmístěni po lese, divák bude mít možnost se procházet mezi nimi a ruku v ruce s tím procházet i samotnou kompozicí. Hudebníci se budou různě střídat a první fáze bude trvat přibližně dvě hodiny. Každý divák zde bude mít možnost prožívat své pocity individuálně.
V druhé fázi se hudebníci a diváci setkají na jednom místě, kde proběhne hlavní provedení koncertu trvající třicet minut. Jednotlivé fragmenty kompozice, stejně tak emoce diváků se sjednotí a vyústí v druhou fázi rituálu – kolektivní prožitek.

Časový harmonogram:

  • 17:00 – 17:45 – příchody na místo koncertu
  • 17:45 – začátek první části – v tento čas je ideálně třeba být na rozcestí Červený kříž
  • 17:45 – 18:45 – hudební a taneční performance – úvodní performance jako procházka, která vás dovede na místo konání koncertu.
  • 19:00 – 20:00 – Koncert pro les

Zažít les všemi smysly
O propojení hudby se zvuky lesa se kromě samotného koncertu postará i site-specific představení pod režijním vedením Martina Páva a choreografky Petry Hauerové. „Hudba a příroda pro mě vždy představovaly dvě velmi příbuzné kategorie. Málokdy je ale máme možnost zažít naráz. Buď jsme na koncertě, nebo v přírodě. Propojení obojího v rámci Koncertu pro les tak vnímám jako zcela jedinečný divácký zážitek. Proto jsme se rozhodli k samotnému koncertu přidat i další část, v níž budeme pracovat i s dalšími uměleckými disciplínami jako je divadlo, tanec, nebo performance,“ poodhaluje koncept režisér Martin Páv. V místech premiéry stráví všichni tvůrci i hudebníci celý týden před prvním představením. Kromě zkoušek a přípravy celé akce bude nahráno album se skladbou Koncert pro les.

  • Vstupenky na koncert v pátek 8. července můžete zakoupit online ZDE.
  • Vstupenky na koncert v sobotu 9. července můžete zakoupit online ZDE.
  • V místě konání koncertu budou vstupenky k dispozici za 390 Kč (studenti) a 550 Kč.
  • Zvýhodněné vstupné je 250 Kč. Cenově zvýhodněné vstupenky si můžete zakoupit na Městském úřadě Mníšek pod Brdy (v infocentru v přízemí a na pokladně v 1. patře) nebo ve stánku s občerstvením na Skalce (nejpozději do pátku 8. 7. do 12:30).

Místo koncertních síní lesní turné
„Myšlenka Koncertu pro les byla již od začátku spojena s podmínkou, že se koncerty musí odehrávat převážně v samotných lesích. Hudba jako lidský výtvor nejbližší přírodě umožní divákům pouze na těchto místech prožít silné spojení s mizejícími lesními zákoutími, a hlavně se zamyslet nad naším současným vztahem k přírodě,“ dodává závěrem Jiří Trtík.
Po premiérových uvedeních chtějí autoři představení oslovit lokální komunity v Česku i zahraničí a v roce 2023 uspořádat celou sérii koncertů, které se rovněž budou odehrávat v prostředí lesů a jejich mýtin.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se