Po slavnostních pietních aktech, které se konaly před budovou městského úřadu, pokračoval program ve velkém sálu mníšeckého Pavilonu.
Zatímco dopolední program byl vyhrazen pietě, odpoledne bylo věnováno židovským tradicím a zvykům, gastronomii, hudbě i tanci. Chtěli jsme na židovské spoluobčany zavzpomínat také zvesela, prostřednictvím jejich každodennosti, jejich radostí i povinností, které prožívali.
Tříhodinový program zahájil spolek Besamim, který Pavilon doslova roztančil. Po ukázkách izraelských lidových tanců následoval workshop, do kterého se zapojily desítky tancechtivých divaček i několik odvážných mužů. Výhodou bylo, že se jednalo veskrze o kruhové tance, takže si nikdo nemusel hledat partnera do páru. Jak jsme se z úvodního slova tanečního mistra dozvěděli, izraelské tance probíhají především v kruhu s různým držením rukou tanečníků, neboť kruh symbolizoval pro židovské osadníky jednotu a společné odhodlání budovat vlastní zem – Izrael.
Po temperamentních tancích se diváci uklidnili při zajímavé přednášce judaistky Jindřišky Rosenbaumové, která je vtáhla do tajů židovských tradic a zvyků. Vysvětlila jim symboliku židovských svátků jako jsou například Chanuka, Pesach, Purim nebo Roš ha-šana. Přiblížila detaily svatebního i pohřebního obřadu i iniciační úkony při uvedení chlapců a dívek mezi dospělé. Prezentace vrcholila ochutnávkou židovských jídel, diváci si pochutnávali na: šouletu, laktes, Hamanových uších nebo baba ganuš. Lektorka jim vyjmenovala složení jednotlivých pokrmů i zvyklosti, u příležitosti kterého ze svátků se servírovaly v židovských domácnostech. Všechny pokrmy připravila, podle originálních receptů z připravované „Židovské kuchařky“ Jindřišky Rosenbaumové, kavárna a bistro Tady & Teď.
Vzpomínkovou akci zakončil koncert klezmer kapely Trombenik, která je považována za nejlepšího interpreta tohoto specifického hudebního žánru v České republice. Klezmer je hudební žánr světské židovské hudby, který vznikl v 19. a 20. století a vychází především z taneční hudby určené pro svatby a jiné oslavy. Zpívalo se jidiš i anglicky, každou s písní vtipně uvedl frontman kapely. Divoké rytmy vyluzované klarinetem, houslemi, basou, banjem a bicími roztančily zejména ženskou část publika, ale koncert si užívali všichni. Jejich prostřednictvím jsme se pomyslně ocitli na židovské oslavě kdesi v Haliči počátkem minulého století a zakusili atmosféru, kterou lidé prožívali u veselé muziky a v tanečním kole.
V Pavilonu bylo po celou dobu veselo, a tak to má být. Také díky tomu zažil Mníšek důstojnou vzpomínku na židovské spoluobčany, kteří žili tu s našimi předky žili téměř dvě století.
Foto: Lenka Živná
Další fotografie najdete na mníšeckém facebookovém profilu.
Akce byla finančně podpořena Nadačním fondem obětem holocaustu.