Ve skaleckém kostelíku vystavuje obrazy František Plzák

Ve skaleckém kostelíku vystavuje obrazy František Plzák

Ve své tvorbě se inspiruje i Mníškem pod Brdy

Až do konce října 2022 máte možnost ve skaleckém kostelíku sv. Máří Magdalény navštívit výstavu malíře FRANTIŠKA PLZÁKA.

Na vystavových dílech zachycuje především kouzelná pražská zákoutí, ale i vzpomínky ze svých cest po Evropě a ČR. Nejvíce z Itálie, ale najdete tu i Paříž, chorvatskou Poreč nebo Šumavu. Nesmí chybět ani obrazy s motivy z Mníšku pod Brdy a Skalky.

František Plzák rád maluje okolí řek, lesy, mořskou hladinu a její odlesky. Na svých obrazech také zachycuje zvířata, hlavně psy, kočky a koně. Oblíbil si rovněž starou techniku: letadla, lodě a parní lokomotivy. Občas si troufne i na portrét.
Již sedmým rokem bydlí v Mníšku pod Brdy, kam se přestěhoval z Řevnic, ve kterých strávil 30 let svého života.

„Jsem samouk, umělecké vzdělání nemám (když nepočítám hodiny kreslení na ZŠ). K malování mě vlastně přiměl ing. arch. Vladimír Weis, který, když jsem byl malý, malovával v plenéru v okolí řeky Berounky a já jsem ho se zájmem pozoroval a nasával vůni olejových barev a velmi se mi to líbilo.Tehdy, aniž by o tom on věděl, zasadil zrnko, které začalo klíčit po zhruba 50-ti letech, protože celý život jsem upřednostňoval sport před malováním. A teď, když už tělo odmítá sportovat jsem se konečně v důchodovém věku dostal k mé touze z mládí.Tak se na stará kolena, dokud to jde, snažím o to, aby po mně zbylo něco, na co se lidi rádi podívají. Budete-li mezi ně patřit i Vy, uděláte i tím velkou radost,“ zve na svou výstavu František Plzák.

Výstava je prodejní.

Otevírací doba kláštera a kostelíka:
úterý – pátek: 13:00 – 17:00
víkendy a svátky: 10:00 – 17:00
pondělí: ZAVŘENO

Souběžně s výstavou v kostelíku probíhá v klášteře výstava s názvem STAVME NA PILÍŘÍCH LIDSTVÍ.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se