Policie uspořádala přednášku o bezpečnosti na internetu

Policie uspořádala přednášku o bezpečnosti na internetu

Přednáška se konala v budově Oáza na Farní zahradě

Začátkem června se konala přednáška o bezpečném chování na internetu, které se ujala již osvědčená dvojice: preventistka Policie ČR Anna Štisová a vedoucí strážník mníšecké městské policie Petr Smorádek (na fotografii).Zacílili ji na seniory, kteří jsou v online prostředí nejohroženější skupinou.

Na úvod ukázali statistiku, podle které kyberkriminalita v České republice rok od roku narůstá – v roce 2022 to bylo téměř 19 tisíc nahlášených případů, přičemž se podařilo zatím objasnit pouze 15 % z nich.
Popsali hrozby, se kterými se uživatelé internetu mohou nejčastěji setkat. Jedná se zejména o podvodné e-maily, kdy se odesílatel tváří jako důvěryhodná instituce (nejčastěji banka nebo přepravní společnost) a snaží se získat přístupové údaje do účtu vytipované oběti. Na sociálních sítích jde zase o atraktivně vystupující podvodníky, kteří pod vidinou seznámení nebo sňatku lákají od důvěřivců peníze. Oblíbenou praktikou gaunerů je i „časově omezená a tudíž výhodná“ nabídka investice do kryptoměn a bitcoinů.
Posluchačům lektoři poradili, jak se nejlépe bránit proti internetovým padouchům: zabezpečit si telefon i počítač, nebavit se s cizím člověkem, nesdělovat čísla svých účtů ani bezpečnostní PINy, na e-maily či nabídky od podezřelých odesílatelů vůbec nereagovat, neotevírat přílohy, na žádné odkazy neklikat myší a obrátit se rovnou na Policii ČR.

Přednáška se konala v rámci vzdělávacích a volnočasových aktivit, které pro seniory organizuje mníšecká radnice.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se