Skalecká pouť 2022 pohledem městské policie

Skalecká pouť 2022 pohledem městské policie

Největší událostí "pouťové" soboty, kterou MP musela řešit, byly následky vichřice

Skončila Skalecká pouť, největší a nejnavštěvovanější akce v Mníšku pod Brdy. Z pohledu bezpečnosti je tato akce vždy náročná.

Strážníci Městské policie Mníšek pod Brdy (dále jen MP) během víkendu řešili spoustu malých, ale i bohužel větších událostí. V sobotu se vydali, po všech přípravách a umístění stánků na nám. F. X. Svobody, s procesím z kostela na náměstí až do barokního areálu Skalka.
Poté strážníci prováděli běžnou hlídkovou činnost ve všech sektorech Skalecké pouti, při které si například všimli zaklíněného autobusu u objektu Lesní správy. Autobus blokoval Dobříšskou ulici, a tak strážníci zkontaktovali Petra Kučeru, dispečera firmy Martin Uher, a začali usměrňovat provoz, aby nedošlo k případné dopravní nehodě. Po zhruba 10 minách dorazil dispečer na místo a autobus uvedl opět do provozu a komunikaci uvolnil.

Vandalismus
První vážnější případ byl oznámen strážníkům ze Skalky, kde mělo dojít k poškození obrazu na právě probíhající výstavě. Podezřelá nesouhlasila s umístěním konkrétního obrazu v kostelíku a obraz vzala a zahodila dolů ze stráně, čímž dílo poškodila. Strážníci obraz převezli na svou služebnu a tento případ budou řešit jako přestupek proti majetku, přibližná hodnota obrazu je 6 tisíc.
Poté se strážníci věnovali převážně hlídkové činnosti, a to jak v rámci pěších hlídek, tak i autohlídky. Při autohlídce se zaměřovali na špatně zaparkovaná vozidla. Odpoledne bylo strážníkům oznámeno poškození majetku základní školy. Strážníci budou prozatím tuto událost řešit jako přestupek, ale není vyloučeno, že se případ bude předávat Policii ČR s podezřením ze spáchání trestného činu.

Strážníci MP zajišťují pravidelně bezpečnost procesí na silnicích

Průtrž mračen a popadané stromy
Kolem 19. hodiny začalo vydatně pršet a netrvalo to dlouho a bylo strážníkům oznámeno, že v ulici Dobříšské směrem na Malou Svatou Horu popadalo větší množství stromů. Zároveň přišlo oznámení o popadaných stromech na dálnici D4. Tam již vyrazili hasiči a Policie ČR, strážníci jeli prověřit oznámení od občana ohledně popadaných stromů v Dobříšské. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že komunikace je neprůjezdná a strážníci zjistili, že se nejedná pouze o jeden strom. Strážníci ihned uzavřeli komunikaci směrem z Mníšku. Velitel komunikoval s operačním střediskem HZS a zjišťoval škody. Následně na to bylo zjištěno, že stromy jsou popadané až po křižovatku s Kytínem, a že mezi spadlými stromy zůstala vozidla, které nemohou z místa odjet. Velitel MP přes operační středisko nechal na místo přivolat i dobrovolné hasiče z Kytína. Na místo dorazil také starostka obce Kytín, který uzavřel komunikace směrem z Kytína. Po zhruba deseti minutách přijela jednotka dobrovolných hasičů z Kytína a ve spolupráci se strážníky začali odklízet popadané stromy směrem do Mníšku. Od Mníšku přijely jednotky, které zasahovaly na dálnici, a to JPO III Mníšek pod Brdy a HZS Řevnice. K hasičům z Kytína se připojila i jednotka HZS Dobříš. Strážníci po celou dobu komunikovali také s dispečerem firmy Martin Uher, aby s ním zajistili volný průjezd všech autobusů. Na místo bylo přivolána i mníšecká starostka Magdalena Davis. Mezitím strážníci dostali informaci, že jsou popadané stromy i v ulici Kytínská. Tu uzavřela druhá hlídka strážníků, kteří zůstali ve městě a dohlíželi na Skaleckou pouť. Akce v Dobříšské byla ukončena okolo 23:30, kdy byla zajištěna průjezdnost. Mezitím mníšecká starostka zajistila přes údržbu silnic dopravní značení na uzavření Kytínské. Do příjezdu údržby silnic byla komunikace uzavřena strážníky. Příjezd údržby silnic byl zhruba v 01:30.

Rušení nočního klidu a opilci
Hlídka, která se vracela od popadaných stromů z oblasti Malé Svaté Hory si v Dobříšské ulici povšimla dvou nápadně se chovajících skupinek. Vynikali v nich dva pánové, kteří se uráželi a vyhrožovali si i fyzickým napadením. Tyto skupinky hlídka rozpustila, a tak k žádnému fyzickému útoku naštěstí nedošlo.
Následně na to dostala oznámení o tom, že se v předzámčí nachází ještě stánek s občerstvením, který je otevřený a postává okolo něj pár osob. Strážníci tuto sešlost ukončili. V této skupince se nacházela i silně podnapilá osoba, se kterou se strážníci potkali ještě okolo 1:45, kdy procházela městem a hlasitě si zpívala. Hlídka osobu zastavila a vysvětlila jí pravidla slušného chování a také to, že porušuje noční klid. Poté se osoba zklidnila a v poklidu se odebrala do svého domova.
Strážníci si okolo 2:15 povšimli muže ležícího za autobusovou zastávkou na náměstí. Na místo přijela také hlídka Policie ČR, a i když byla osoba silně podnapilá s hlídkami komunikovala, a dokonce chtěla využít policejní služby k tomu, aby ji odvezla domů, což hlídka odmítla. Jelikož se jedná o osobu oběma hlídkám známou, tak zavolala jejího otce, aby si pro ni přijela. Otec si pro podnapilého syna přijel a akce byla ukončena ve 3:00.
Poté strážníci prováděli hlídkovou činnost, ale již žádný zásah hlídka nezaznamenala.

Neděle
V neděli bylo strážníkům oznámeno, že ulice Kytínská bude uzavřena až do pondělních odpoledních hodin. Poté přišlo oznámení, že u kapličky na Malé Svaté Hoře je prasklý strom, který by na ni mohl spadnout. Hlídka vyrazila na místo s hasiči, aby mohla usměrňovat provoz a zajistit tak bezpečnost hasičů a dalších účastníků provozu. Po zhruba třech hodinách byl strom poražen a hasiči i strážníci mohli z místa odjet.

Lípa na Malé Svaté Hoře po vichřici

Po dalších deseti minutách přišlo oznámení o ulomené velké větvi, která se dostala na zahradu mezi další stromy a při pádu by mohla někoho zranit. Hlídka na místo vyjela, aby opět poskytla součinnost hasičům. Po této události hlídka přijala nález mobilního telefonu z Kytínské ulice, který mohla odevzdat majitelce už po dvaceti minutách.
Před koncem denní směny hlídka MP přijala oznámení o hadovi, kterému se nechce odplazit z garáže v ulici Ke Škole. Hlídka na místo přijela, užovku odchytla a vrátila ji do přírody.
Při noční službě v neděli nedocházelo k žádným větším událostem.

Tímto bych rád poděkoval strážníkům, policistům a především hasičům, kteří zajistili průjezdnosti komunikací!

Mgr. Petr Smorádek, DiS. – vedoucí strážník Městské policie Mníšek pod Brdy

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se