Bezobalový obchod Nousáček šetří životní prostředí a podporuje lokální výrobce

Bezobalový obchod Nousáček šetří životní prostředí a podporuje lokální výrobce

Anna Svobodová a Jiří Šlaj ve svém bezobalovém obchodu. Foto: autor

V listopadu 2021 se na Malém náměstí č. p. 95 objevil nový obchůdek Nousáček, který provozuje sympatická dvojice mladých lidí Anna Svobodová a Jiří Šlaj. V Mníšku pod Brdy, kde už bydlí téměř 2 roky, se rozhodli rozjet obchod s ekologickým přesahem.

Nevytváříte zbytečný odpad
Smyslem nakupování v Nousáčku je to, že zákazník používá obaly opakovaně a nevytváří odpad, který vzniká při běžném nákupu. Bezobalové nakupování má snížit spotřebu plastů a dalších obalů, které jejich výrobci nezálohují. To platí nejen pro zákazníky, ale i pro dodavatele, kteří sem dováží zboží v zálohovaných obalech nebo papírových pytlích.
„Nousáček je tu pro všechny, kteří nechtějí vytvářet zbytečný odpad. Inspiraci jsme čerpali v bezobalových obchodech v Praze, kde už si je lidé oblíbili. Využili jsme i místní poptávky po tomto druhu nakupování, neboť nejbližší obchody tohoto typu jsou až v Dobříši nebo Dobřichovicích,“ vysvětluje okolnosti otevření Nousáčku Anna Svobodová.

Kupujete jen to, co dokážete spotřebovat
V případě sypaných potravin (těstoviny, luštěniny nebo mouka) vám zboží naváží. Na rozdíl od běžných obchodů, kde máte k dispozici pouze půlkilová a větší balení, si tak odnesete pouze takové množství, o kterém víte, že dokážete spotřebovat a omezíte tak zbytečné plýtvání potravinami. K nákupu v „bezobaláči“ navíc nepotřebujete barevné sáčky ani igelitky, ale postačí vám jakékoli sklenice s uzávěrem, které najdete doma. A pokud zrovna žádnou nemáte, tak vám je v Nousáčku rádi věnují.

Kvalitní potraviny a drogerie
V nově otevřeném krámku na Malém náměstí nabízejí zboží nejenom bez obalu, ale i v prémiové bio kvalitě včetně bezlepkových potravin. Nechybí tu ani sladkosti, mezi favority zákazníků patří jahody a rozinky v čokoládě ze sedlčanské Biopekárny Zemanka. Mají tu zajímavé čajové a bylinkové směsi a umelou vám tu čerstvou kávu. Novinkou je stáčený olivový olej a ekologická drogerie značky Tierra Verde.
Kromě sypaných potravin tu nabízí také kvalitní produkty od prvovýrobců z okolí, které člověk v mníšeckých obchodech běžně nenakoupí. Do nabídky piv se dostaly pouze pivovary, které garantují vratnost lahví. V Nousáčkovi seženete pivo z Podlesí u Příbrami, pivní vychytávky pivovaru Chříč, anebo ceněné pivní speciály z pivovaru Kocour. K dostání jsou tu také mléčné výrobky z Nového Knína, pesto z mníšeckého Pasta Fidli a nakládané sýry či utopence z davelských Dobrot s příběhem (vše ve vratných skleněných nádobách).

Podpora lokálních výrobců
„Snažíme se žít lokálně. Nakupujeme od mníšeckých živnostníků, chodíme do místních restaurací. Rádi podporujeme místní podnikatele, aby tu mohli fungovat. Peníze, které utratíte u nás, jdou nám a my je zase utratíme na Mníšku. Věříme v sílu a hlas spotřebitelů, kteří se mohou rozhodnout koho svou koupí podpoří. Mají na výběr mezi lokálním podnikatelem či nadnárodní společností se sídlem v zahraničí,“ doplňuje filozofii jejich společného podnikání Jiří Šlaj.

Otevřeno mají každý den, kromě neděle. Více informací najdete na webu www.nousacek.cz.

Podporujeme mníšecké podnikatele
Rozhodli jsme se, že vám budeme na stránkách Zpravodaje městečka pod Skalkou (a v elektronické podobě i na webových stránkách ZpravyzMnisku.cz) postupně představovat mníšecké podnikatele, provozovny, řemesla či služby, a tak o nich zvýšit povědomí. Některé možná znáte, o některých se dozvíte poprvé a překvapí vás, jaké výrobky či služby nabízejí.

Podnikáte v Mníšku pod Brdy?
Máte zájem o propagaci vaší provozovny v rubrce Podporujeme mníšecké podnikatele?
Ozvěte se na e-mail: zpravodaj@mnisek.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se