Družstvo Eurosignal dokáže optickým internetem pokrýt 80 % Mníšku

Družstvo Eurosignal dokáže optickým internetem pokrýt 80 % Mníšku

Pavel Ježdík při budování páteřní optické sítě na Madlenkách

Družstvo Eurosignal působí na trhu telekomunikací již od roku 2001 a je jedním z důležitých lokálních poskytovatelů internetu na území Prahy a Středočeského kraje.

Spolumajitelem družstva a místopředsedou představenstva je pan Pavel Ježdík, který již téměř 15 let bydlí v Rymani. Stál u začátků internetového připojení v Mníšku pod Brdy a v letech 1999-2006 působil jako správce sítě na městském úřadě.
V Mníšku začínalo Družstvo Eurosignal s bezdrátovým internetem v roce 2002, ale po roce 2013 přešli na rychlejší a spolehlivější optiku, pro kterou postupně budují páteřní sítě. Nejdříve zakopou páteřní síť optických kabelů do ulic a chodníků a pak z ní, na základě objednávky koncového zákazníka, zavedou připojení do jeho domu či bytu do technické místnosti s rozvody nebo na půdu ke stávajícímu routeru u wifi. Délka místní páteřní sítě optických kabelů přesahuje již 20 km a v současnosti jsou schopni pokrýt zhruba 80 % území Mníšku pod Brdy. Pro letošní rok plánují budovat síť v ulicích Za Rybníky, K Rybníčku, Řevnické, Lhotecké a Rymani.
„Předností optického kabelu je jeho neomezená kapacita přenosu dat, stabilita a dlouhodobá životnost. Pokud vlákno něco nebo někdo fyzicky nezničí, tak je prakticky nesmrtelné. V momentě, kdy se jednou vykope a položí optika, tak už pro ni žádné limity neplatí,“ vypočítává její výhody Pavel Ježdík a zjednodušeně ji popisuje: „Optickým vláknem běží na určité vlnové délce světlo a když kapacita nestačí, tak prostě přidáte jen další světlo. Svítíte modře, červeně, fialově nebo zeleně a každá ta barva nese datovou informaci.“
Velká kapacita přenášených dat se vyplatila při nedávné pandemii covidu, kdy spousta lidí pracovala z domova, nebo byla na distanční výuce a datová spotřeba narostla skokově o 30 %. Optika totiž nabízí
symetrickou technologii, kdy jde stejně velký tok dat k vám jako od vás a online komunikace se tak nezpomaluje a nekostičkuje.
Další výhodou, kterou ocení především hráči, je výrazně kratší odezva ve srovnání s jinými technologiemi, protože není přece nic rychlejšího než světlo. Neocenitelnou předností optiky je též její nezávislost
na výkyvech počasí.

Výkop pro optický kabel s rozvodem na hranice pozemku zákazníka

Nejsložitější na technologii optiky jsou výkopové práce při budování páteřní sítě, které hradí Družstvo Eurosignal. Zákazník platí jen instalační poplatek a materiál, který je použit na rozvod kabelu na jeho pozemku, což dnes činí symbolických 40 Kč za metr. „Nikdy jsme se nesnažili být nejlevnější. Co se týká cen, tak bych nás zařadil mezi zlatý střed. V jednotlivých tarifech se pohybujeme od 475 do 904 korun,“ netají se Pavel Ježdík, ale zároveň uvádí: „Při půlroční nebo roční platbě nabízíme jeden a dva měsíce zdarma, což ve výsledku znamená zajímavou 17% slevu.“
Kromě internetu a pevných telefonních linek nabízí Družstvo Eurosignal ještě digitální televizi. Zprovoznění optické sítě až do bytu provedou do dvou týdnů, v případě, že v ulici zatím není páteřní síť, zavedou vám během několika dnů bezdrátový internet.
Zákaznická podpora jim funguje denně od 8 do 19 hodin. Více informací o nabídce a službách najdete na webových stránkách www.eurosignal.cz.

Použitá foto: archiv Pavla Ježdíka

Podporujeme mníšecké podnikatele
Rozhodli jsme se, že vám budeme na stránkách Zpravodaje městečka pod Skalkou (a v elektronické podobě i na webových stránkách ZpravyzMnisku.cz) postupně představovat mníšecké podnikatele, provozovny, řemesla či služby, a tak o nich zvýšit povědomí. Některé možná znáte, o některých se dozvíte poprvé a překvapí vás, jaké výrobky či služby nabízejí.

Podnikáte v Mníšku pod Brdy?
Máte zájem o propagaci vaší provozovny v rubrce Podporujeme mníšecké podnikatele?
Ozvěte se na e-mail: zpravodaj@mnisek.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se