Na rodinném Statku Hrubých poznáte, jak chutná čerstvě nadojené kravské mléko 

Na rodinném Statku Hrubých poznáte, jak chutná čerstvě nadojené kravské mléko 

Rodina Hrubých

Jedinečnou možnost ochutnat syrové mléko, tak jak ho znali naši rodiče a prarodiče, máte díky rodinnému Statku Hrubých, který najdete v Rymani č. p. 627. Ať už sem přijedete autem, nebo si uděláte procházku, čeká vás příjemná návštěva tradiční farmy s milými hospodáři a jejich čtyřnohými svěřenci.

Na statku v Rymani rod Hrubých hospodaří již od 19. století. Tradici jejich soukromého hospodaření přervala jenom komunistická éra, kdy byly donuceni vstoupit do JZD. Od roku 1997 tu ale opět hospodaří soukromě, aktuálně manželé František a Zuzana Hrubých. Jedná se o náročnou práci, zvířata vyžadují každodenní péči. „Vstáváme každý den v pět hodin, abychom už v půl šesté mohli ve chlévě začít dojit. Nadojené mléko putuje ke zchlazení, aby si pro něj už odpoledne mohli chodit zákazníci, říká František Hrubý a dodává: „Dojení předchází čištění stáje, přivážíme pod krávy novou podestýlku, nakrmíme je a dvakrát denně sprchujeme. Provoz i zvířata udržujeme v čistotě.“ Potom následují práce na poli nebo na údržbě strojů a zařízení, a další činnosti podle aktuálního ročního období na všech 50 vlastních i pronajatých hektarech. Statek tedy vyžaduje plné nasazení, a tak manželům Hrubých, podle svých sil a času, pomáhají děti Václav, Antonín a Libuše arodiče. Jejich cílem je soběstačnost, krmivovou základnu si dokáží vypěstovat sami.
Své produkty nabízejí veřejnosti v rámci prodeje ze dvora, kromě neděle každý den. Jeden litr syrového kravského mléka tu nakoupíte za 20 Kč. Mléko je pouze nadojené, přefiltrované a zchlazené, má výbornou chuť plnou vitamínů a enzymů. Díky vyššímu obsahu tuku a bílkovin (plemeno Jersey) je mléko ideální k výrobě sýrů. „Chodí k nám řada zákaznic, které si koupí třeba 10 litrů mléka najednou a pak si z něj doma vyrábí sýr a tvaroh,“ říká Zuzana Hrubá, která, kromě péče o statek a domácnost, ještě dojíždí do Prahy do zaměstnání. „Našim sousedům patří poděkování za jejich toleranci ke všemu, co provoz statku a chov hospodářských zvířat přináší!“
Protože syrové mléko není nijak pasterované či jinak upravované, před konzumací ho doporučují zákazníkovi zahřát na teplotu alespoň 75 °C, která prodlouží jeho trvanlivost o několik dnů.
Kromě mléka prodávají i brambory na uskladnění. Sezóna vybírání brambor je v plném proudu a podílí se na něm blízká rodina, protože jimi letos vysadili celý hektar.
Pro dobré hospodáře a chovatele drobného zvířectva tu mají na prodej krmnou pšenici i další obiloviny a seno.
Návštěva Statku Hrubých se tak může stát nejen příležitostí pro nákup výtečného mléka nebo brambor, ale i seznámení s užitkovými zvířaty, což jistě ocení především děti. Kromě krav, ovcí, slepic nebo prasat tu ovšem může narazit i na přátelského osla, který se nechá podrbat, pochodujícího kačera, likvidujícího slimáky nebo osmdesátikilového bernardýna, kterému chybí už jen soudek s rumem na krku. Návštěva farmy tedy může na kdekoho působit i antistresově.
Mimo hospodaření nabízejí také odvoz odpadních vod z Mníšku pod Brdy a blízkého okolí na čističku za ceny od 1 000 Kč bez DPH.
Veškeré informace najdete na jejich webových stránkách www.statekhruby.webnode.cz.
Otevřeno mají ve všední dny od 15 do 18 hodin, v sobotu od 8:30 do 12:00.
V případě dotazů se můžete obracet na telefon 732 844 782 nebo e-mail: statekhruby.rymane@seznam.cz.

Statek Hrubých najdete v Rymani č. p. 627 (červená šipka). Dojedete k němu pohodlně autem

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se