Rodinná Restaurace u Benáků dělá hostům radost už čtvrt století

Rodinná Restaurace u Benáků dělá hostům radost už čtvrt století

Majitel restaurace Jiří Švec

K nepřehlédnutelným provozovnám na mníšeckém náměstí F. X. Svobody patří bezesporu i díky své venkovní zahrádce Restaurace U Benáků, která funguje už 25 let.

Za myšlenkou provozovat ve svém domě rodinnou restauraci stojí manželé Věra a Bohumil Benákovi. Začínali tu s prodejnou nápojů, pak přidali malý bar a nápad s provozováním gastronomických služeb se jim zalíbil natolik, že si na dvoře otevřeli v roce 1998 zahradní restauraci.
Jejich Restaurace U Benáků se záhy stala oblíbeným cílem místních i turistů a dodnes je v Mníšku pod Brdy a okolí respektovanou značkou. I když si už manželé Benákovi užívají zaslouženého odpočinku, jsou připraveni kdykoli poradit, pomoct s nákupem surovin nebo v případě návalu hostů vypomoci s obsluhou.
Před 6 lety převzal po rodičích restauraci Jiří Švec, který se stal dobrou duší podniku a málokdy ho opouští dobrá nálada. Buď má plné ruce práce za barem, nebo ho vidíte kmitat s talíři mezi kuchyní a stoly se zákazníky. I když je vystudovaný strojní mechanik, v podniku svých rodičů pracuje už od jeho otevření a za ta léta tu získal cenné zkušenosti nezbytné pro úspěšné vedení provozu.
Restaurace se zaměřuje především na českou kuchyni. Za ta léta už mají vyzkoušené, co jejich hostům chutná, a proto se nepouštějí do neuvážených experimentů. Přes týden tu nabízejí v denním menu dvě polévky a sedm hlavních jídel včetně jednoho vegetariánského, o víkendu přidají třeba kachnu nebo zvěřinu. Nevyhýbají se ani sezónním akcím, takže na jejich jídelním lístku můžete najít i zvěřinové hody, svatomartinskou husu nebo zabijačkové dobroty.
Milovníky spodně kvašeného piva potěší na čepu řízným Prazdrojem 12° nebo 11° Gambrinus. Z nealka čepuje oblíbenou malinovku a nealkoholické pivo s příchutí pomela a grepu.
Prostorově je restaurace rozdělena na tři části: spodní restaurace s kapacitou 30 míst k sezení, salonek se 40 místy a venkovní zahrádka s mobilním zastřešením, která pro 20 sedících funguje podle aktuálního počasí od jara do podzimu. Nechybí tu ani dětský koutek s hračkami.
Přes léto tu nabízí výbornou točenou zmrzlinu oceňované značky Adria Gold. Už od roku 1998 udržují U Benáků sympatickou tradici a 1. června rozdávají zdarma zmrzlinu dětem z mníšeckých mateřských škol. Letos takhle obdarovali 249 dětí!
Salonek je ideální pro pořádání večírků, oslav, svateb nebo různých společenských setkání. V případě velkých rodinných událostí, jako jsou svatby, seženou vše takzvaně na klíč. Kromě oběda či večerního rautu obstarají i květiny, dorty a doporučí také vhodnou kapelu.
Interiér je vyzdobený historickými fotografiemi Mníšku, takže si pauzu při čekání na oběd mohou hosté vyplnit poznáváním místních reálií nebo prohlížením psané kroniky restaurace. Majitel podniku, který je místním rodákem, k nim ochotně podá výklad, pokud se zrovna nestará o to, aby měli všichni co jíst a pít.
Během letošního roku se mu podařilo stabilizovat pracovní tým, kterému to klape jak v kuchyni, tak i „na place“. V současné době, kdy je v gastronomii nouze o kvalitní personál, se to U Benáků daří na výbornou.
Otevřeno mají denně od 10 do 22 hodin. Více informací můžete najít na webových stránkách www.restaurace-u-benaku.cz, denní menu zveřejňují převážně na profilu www.facebook/ubenaku.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se