Sociální podnik Pasta Fidli sází na kvalitní suroviny a přízeň zákazníků

Sociální podnik Pasta Fidli sází na kvalitní suroviny a přízeň zákazníků

Provoz ve výrobně Pasta Fidli

Výrobna čerstvých těstovin Pasta Fidli působí v mníšeckém Edenu již osmým rokem. Za tuto poměrně krátkou historii se už podruhé ocitá v krizi. Nejdříve výrobu v Pasta Fidli zasáhlo období koronaviru, kdy docházelo k uzavírání restaurací, a tím se razantně snížil počet odběratelů jejích výrobků. Podnik se tím ocitl na pokraji likvidace, ale nakonec se mu podařilo přežít také zásluhou nových zákazníků z Mníšku pod Brdy, kteří se sem naučili pro čerstvé těstoviny a pesto chodit.
Díky tomu se podařilo zachovat podnik, který je unikátní také svým sociálním rozměrem. V současné době je zde zaměstnáno sedm zdravotně znevýhodněných osob z Mníšku pod Brdy a okolí. Jedním z jeho zaměstnanců je také bývalý klient terapeutické komunity na Magdaléně, který se po úspěšné léčbě zapojil do běžného života.
Přesto toto téměř dva roky trvající období výrazně proměnilo spektrum zákazníků. „Před koronavirem tvořily gastro provozy 90 % našich odběratelů, nyní už je to jenom 30 %,“ vysvětluje jednatelka firmy Gabriela Cyrnerová a doplňuje: „Řada restaurací, které byla našimi stálými odběrateli už po koronaviru neotevřela a ty, které fungují dál, se snaží ušetřit, kupují sušenou pastu, nebo nakupují za akční cenu ve velkoobchodu.“
Současná inflace se jim už promítla do cen, za které od dodavatelů nakupují suroviny. Rostoucí výrobní náklady ovšem ceny, za které své čerstvé těstoviny prodávají, zatím výrazně neovlivnily.
„V nabídce máme 6 druhů plněných raviol a 13 tvarů neochucených i ochucených těstovin, u kterých se snažíme obměňovat příchutě. Naše těstoviny stačí krátce uvařit ve vroucí vodě a můžete je za chvíli servírovat. Necháváme si dovážet ty nejkvalitnější suroviny, jako je italská semolinová mouka z tvrdé pšenice nebo pasterizovaná vejce nejvyšší kvality. Díky těmto ingrediencím jsou pak i chutnější, více zasytí a nesníte jich tolik,“ vypočítá jejich výhody Hana Cyrnerová.
Kromě čerstvých těstovin vyrábějí také několik druhů pesta. Nejvíce na odbyt jde bazalkové a rajčatové pesto, pánové si oblíbili spíš pikantnější peperoncini z červených chilli papriček habanero.
Heslem, které nejvýstižněji charakterizuje jejich produkty, je „Každý pozná ten rozdíl!“
Kromě vlastních výrobků nabízejí také doplňkové zboží z Itálie, díky kterému můžete vykouzlit kompletní oběd či večeři. Z Pasta Fidli si tak můžete odnést třeba i olivový olej, nakládanou zeleninu, tuňáka či uzeného lososa, sugo, italský zralý nebo čerstvý sýr. Na základě poptávky od zákazníků začali pesto také konzervovat a nově nabízejí dárkové balíčky, což se ukázalo jako výborný nápad před Vánoci.
Už dva roky provozují vlastní e-shop, přes který dodávají těstoviny po celé ČR. Rozvážka platí také pro Mníšek pod Brdy, ale jednodušší bude, když si těstoviny objednáte předem a pak si pro ně zajdete přímo do jejich provozovny do Edenu. Jsou tu každý všední den od 6 do 12 hodin. Pokud ale zrovna půjdete náhodou kolem a zastavíte se tu, tak s prázdnou určitě neodejdete, ve skladu se pro vás určitě něco najde.
Kompletní nabídku najdete na webu shop.pastafidli.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se