Policisté upozorňují na několik případů vloupání do rodinných domů

Policisté upozorňují na několik případů vloupání do rodinných domů

Dbejte na kvalitní zabezpečení vašeho domu a nedejte tak šanci zlodějům!

Policisté z Prahy venkov – západ v posledních 4 měsících zaznamenali několik případů vloupání do rodinných domů, které v současné době prověřují a intenzivně pracují na tom, aby pachatele vypátrali.

Při krádežích se obecně pachatelé zaměřují především na hodnotnější věci, jako jsou například šperky, finanční hotovost, ale i například jízdní kola, elektrokola či elektrokoloběžky a jejich majitelům mnohdy způsobí na odcizených věcech škodu v desítkách tisíc korun.

Touto cestou bychom chtěli veřejnost především informovat a zároveň poskytnout několik důležitých preventivních rad, které mohou pomoci se zabezpečením jejich domu a majetku.

Mechanické a elektronické zabezpečení nemovitosti
HLAVNÍ VCHODOVÉ DVEŘE – jsou nejzranitelnějším článkem vašeho objektu. Proto vyžadují instalaci kvalitních (zadlabacích) zámků s bezpečnostní vložkou a pokud možno i nějaké zpevnění, abyste předešli vyražení dveří. Do rámu dveří namontujte pojistky proti vysazení a vykopnutí dveří. Prosklené dveře nejsou tím nejlepším řešením, i když i ty lze dovybavit kvalitní ochrannou mříží, bezpečnostní fólií na sklo, nebo vrstveným sklem (sklo, fólie, sklo), které může nahradit mříž a má vysokou odolnost proti násilnému vniknutí.

ZADNÍ DVEŘE – bývají ještě zranitelnější částí objektu, než dveře hlavní. Často jsou osazeny obyčejným zámkem a prosklenou výplní. Navíc bývají díky své poloze ukryty dohledu kolemjdoucích a sousedů, takže případný zloděj může pracovat v klidu. Zde je třeba rovněž instalovat bezpečnostní zámek a další bezpečnostní prvky, jako u hlavních dveří.

OKNA – více než polovina zlodějů používá ke vniknutí do domu okno, nejčastěji ze zadní strany objektu. Nejčastější příčinou je nedovření okna či jeho nedostatečné či žádné zabezpečení. Nejdříve se ujistěte, že stávající západky a zástrčky udrží všechna okna těsně zavřená. Pro kvalitní zabezpečení oken nahraďte všechny úchytné šrouby delšími. Namontujte zámky na všechna okna v přízemí a na okna ve vyšších patrech, která jsou přístupná ze střechy, okapu a hromosvodu. V oblasti se zvýšenou kriminalitou se vyplatí možnost zabezpečení instalací pevných nebo posuvných mříží.

POPLAŠNÁ ZAŘÍZENÍ – instalace vhodného bezpečnostního zařízení může zloděje od vloupání odstrašit. Některé domácí alarmy můžete instalovat sami, u jiných (kvalitnějších) je potřeba přivolat odborníka. Jednoduchým alarmem je takzvaný bezdrátový zabezpečovací systém. Detektory pohybu umístěné na oknech a dveřích vysílají radiový signál do ústředny, která je zapojena do zdroje elektrického napětí a k ní je připojena venkovní siréna. Součástí mnoha zabezpečovacích systémů jsou i detektory tříštění skla. Pro náročnější a kvalitnější zabezpečení jsou určena odborně instalovaná poplašná zařízení, kdy máte i právo na pravidelnou profesionální údržbu, zařízení lze kontrolovat na dálku a zároveň bývá instalace spojena se získáním výhodnější pojistné smlouvy. V tomto případě je vždy žádoucí využít služeb renomované firmy s dobrými referencemi. Další možností jsou např. tiché alarmy napojené na počítač či telefon, apod.

Doporučujeme nainstalovat i kamerové zařízení, které v případě pátrání po pachateli může značně pomoci s jeho vypátráním a objasněním celé události.

Buďte všímaví nejen ke svému majetku, ale všímejte si i pohybu neznámých osob či vozidel v okolí vašeho domu, nebo v okolí domu sousedů, rozhodně se nebojte obrátit na Policii ČR, pokud máte pocit, že se zde pohybuje podezřelá osoba. Policistům veškeré informace oznamte, aby je mohli prověřit.

por. Ing. Bc. Barbora Schneeweissová, tisková mluvčí

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se