Klášter Plasy, ZOO i horké maliny

Klášter Plasy, ZOO i horké maliny

Výletníci na parkovišti před plaským klášterem

Klub důchodců absolvoval ve středu 7. září 2022 další ze svých výletů (jezdí od dubna do října jednou měsíčně).

Tentokrát se jelo do kláštera v Plasech. Jde o první panovnický cisterciácký klášter v Čechách, založený před více než 870 lety přemyslovským knížetem Vladislavem II. Později byl vypleněný husity (vystavený je tu autentický palcát). Během let 1661 až 1785 bylo opatství velkolepě barokně přestavováno podle ideí a plánů Jean Baptiste Matheye, Jana Blažeje Santiniho Aichela a Kiliána Ignáce Dientzenhoffera a v roce 1785 byl tento největší a nejvýznamnější český cisterciácký klášter zrušený, aby se o čtyřicet let později stal rezidencí kancléře Metternicha a jeho rodiny, kteří si tady zřídili rodovou hrobku a Metternich je také v Plasech pohřbený. Tyto a další zajímavosti jsme se dověděli během prohlídky kláštera. Nikoho netrápily schody, jen jedno patro a průvodkyni bylo perfektně rozumět.

Další části výletu byly – místní ZOO, výborný oběd a na závěr horké maliny se zmrzlinou a šlehačkou. Vše se odehrávalo za krásného počasí, což pak bylo méně příjemné hlavně na zpáteční cestě v autobuse. Celý den jsme prožili velmi příjemně a v klidném tempu, takže neváhejte se k nám příště přidat.

Výlet uspořádalo město Mníšek pod Brdy, organizaci zajišťoval pan Libor Kálmán (redaktor mníšeckého Zpravodaje), který se tímto ujal funkce organizátora i v příštím roce. Vystřídal tak paní Danielu Hrdinovou, které celé osazenstvo autobusu za minulé výlety poděkovalo, stejně tak jako panu Kálmánovi za hezký zářijový výlet.

Příští výlet bude 6. října, navštívíme zámek Klášterec nad Ohří, prý je tam nádherná sbírka porcelánu. Ale na podzim nás čeká také vystoupení Milana Drobného v rámci Klubu důchodců – v Pavilonu a tak se máme na co těšit.

Alexandra Merunková

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se