Senioři Na Fidlovačce a u varhan ze Skalky

Senioři Na Fidlovačce a u varhan ze Skalky

Herci při závěrečné děkovačce

Naše seniorská sezóna (výlety na hrady a zámky) ještě nevypukla, přesto anebo právě proto, zvolil Libor Kálmán zájezd už ve čtvrtek 23. března do Divadla Na Fidlovačce v Praze.

Shlédli jsme výborné představení Famíllie italského autora Joe DiPietra. Jde o komedii s trochu hořkým zabarvením, o leckdy smutném koloběhu života, přesto se zcela zaplněné hlediště smálo. (Vnuk se zdráhá oznámit svým prarodičům, že se odstěhuje kvůli povýšení v práci daleko, a proto už nebude na pravidelných nedělních obědech). Dialogy ve hře byly jako u nás doma, veselé, rozčilené, překřikující se, neposlouchání druhého i slzičky. Mnozí jsme se v situacích poznali, což jsme pak vesele probírali při obědě. Oběd byl původně naplánovaný v Nuslích U Bansethů, kde jsou proslulí pečenými kachnami s lokšemi a také právě na kachničku mnohá z nás nalákala k výletu i svého manžela. Ale přišlo zklamání – U Bansethů byla svatba. Obědvali jsme proto ve Zbraslavském hostinci a bylo to stejně výborné.

Nádherný závěr výletu tvořila prohlídka zbraslavského kostelíku sv. Jakuba Staršího, který pro nás mimořádně otevřel místní jáhen. Možná budete překvapeni, tak jako jsme byli i my, že ho postavili cisterciáci už ve 13.století, aby ho pak husité a následně Švédi vyplenili, v tomto kostelíku je pohřbený Václav II. a jeho dcera Eliška Přemyslovna. To vše jsme nevěděli, a přitom jsme sousedi! Je tu nádherná barokní výzdoba a také jsou tady umístěné původní dřevěné varhany z kostelíku sv. Máří Magdalény z naší Skalky. Když v 50. letech klášter a kostelík vzaly poddolováním za své, kdosi prozíravý ukryl varhany nejprve v Kytíně, a později právě na Zbraslavi v kostele. Zajímavostí jsme se dověděli ještě mnoho, například o historii zámku, kostelu nebo o staronových majitelích. Určitě se zajeďte také podívat, máte to za rohem.Další výlet pro seniory je naplánovaný na 28. května do Kladrub, na koníky do hřebčína a pak do Chlumce nad Cidlinou, kde navštívíme barokní skvost – zámek Karlova Koruna rodu Kinských.

                                                      Za seniory Alexandra Merunková

Varhany stojí hned za vchodem do kostela

Použitá foto: Libor Kálmán

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se